„Rak po polsku” – pod takim tytułem ukazał się wywiad-rzeka przeprowadzony przez Katarzynę Kubisiowską z małżeństwem: Justyną Pronobis-Szczylik i prof. Cezarym Szczylikiem. Książka stanowi niezwykły zbiór opowieści i refleksji osób, które na co dzień zajmują się pomocą i wsparciem dla chorych na raka i ich rodzin. Swoimi przemyśleniami bohaterowie publikacji podzielili się z uczestnikami spotkania w sądeckim magistracie.
Prof. Cezary Szczylik jest wybitnym specjalistą z zakresu onkologii, hematologii i chorób wewnętrznych. W 1984 roku razem z profesorem Wiesławem Jędrzejczakiem dokonał pierwszego w Polsce, zakończonego powodzeniem, przeszczepu szpiku kostnego. W 1993 roku został kierownikiem Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie (obecnie Wojskowego Instytutu Medycznego), którą kieruje do dziś. Jest członkiem między innymi Komisji Biologii Nowotworów PAN, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Hematologii i Transfuzjologii. Jest założycielem oraz prezydentem Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej, współtwórcą Studium Medycyny Molekularnej. W jego dorobku znajduje się ponad 150 prac naukowych, w tym także w „Science” oraz „Journal of Experimental Medicine”.
W podzięce za wkład w rozwój medycyny, zaangażowanie w działania na rzecz ratowania ludzkiego życia i pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców, Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał prof. Cezaremu Szczylikowi medal „Polonia Minor”. Podczas wręczania odznaczenia członek zarządu Leszek Zegzda zaznaczył: - To prawdziwy zaszczyt i przyjemność dla mnie i dla Pana Stanisława Pasonia, radnego województwa, że możemy w imieniu władz województwa wręczyć „Polonia Minor”, za wszystko co Pan robi nie tylko dla Małopolan, ale w ogóle dla ludzi, by mogli żyć dłużej. Dziękujemy za Pana dobroć, która przejawia się w codziennej pracy - dodał.
Spotkanie z Justyną Pronobis-Szczylik i prof. Cezarym Szczylikiem zorganizowali: pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza ds. społecznych Marta Mordarska oraz prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” Zygmunt Berdychowski.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)