Zadaniem kontraktu terytorialnego jest po pierwsze określenie strategicznych dziedzin, które wpływają na rozwój województwa, a przez to całego kraju. A po drugie – wskazanie m.in. sposobu finansowania i realizowania przedsięwzięć w obrębie tych kluczowych obszarów.
– Kontrakt terytorialny obejmuje osiem bardzo ważnych dziedzin – gospodarkę wiedzy, edukację i rozwój, dziedzictwo kulturowe, przemysł czasu wolnego, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, infrastrukturę dla rozwoju gospodarczego oraz dla dostępności komunikacyjnej – wyliczał otwierając wspólne posiedzenie marszałek Marek Sowa.
Przykładowo: w ramach gospodarki wiedzy przewidziano m.in. wsparcie dla badań naukowych i innowacji.
Zarząd Województwa Małopolskiego opracuje teraz projekt stanowiska dotyczącego zakresu i treści kontraktu terytorialnego, w tym jego celów i przedsięwzięć. Następnie projekt ten będzie opiniowany przez jednostki samorządów terytorialnych – ich ocena zostanie przekazana na wspólnej konferencji z Zarządem. Kolejnym krokiem będzie zatwierdzenie przez Zarząd wynegocjowanego kontraktu na drodze uchwały. Na końcu kontrakt zostanie zawarty przez ZWM i ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
(kor)