1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wybuchła II wojna światowa. Pamiętając o wszystkich Ofiarach tego tragicznego czasu, wspominając niezłomnych polskich Bohaterów, którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę, odśpiewano wspólnie hymn Polski, zapalono znicze i złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.
Dzisiaj opłakujemy miliony ofiar i pomordowanych przez niemieckiego okupanta. Pamiętamy bombardowane i płonące polskie miasta i domy. Wspominamy heroizm obrońców. Wyciągając wnioski z historii musimy być silni. Polska musi być silna. To zadanie dla każdego Polaka i szczególne zobowiązanie dla osób uczestniczących w życiu publicznym. Dzisiaj za naszą wschodnią granicą toczy się kolejna wojna. Dziś musimy pamiętać także o Ukrainie i Ukraińcach, którzy zostali zaatakowani przez Rosję i reżim Putina. Obecny czas wymaga od nas wszystkich dojrzałości i odwagi. Pomagajmy sobie. Wzmacniajmy wzajemną współpracę i sojusze. Działajmy i pracujmy razem, by Polska była ostoją bezpieczeństwa i dobrobytu dla wszystkich obywateli
- mówiła Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
- 1 września 1939 roku to mógł być dzień jak każdy inny. Ludzie mieli swoje nadzieje, wielkie i małe plany na przyszłość… To wszystko legło w gruzach, bo ten dzień, jak wiemy, zmienił bieg światowej historii. Dlatego tu dziś jesteśmy, o godz. 4.45 w Oświęcimiu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dlatego zawsze będziemy pamiętać o tym tragicznym poranku 1 września 1939 roku, ponieważ zmienił on drastycznie losy milionów Polaków i wpłynął na dalsze losy naszej Ojczyzny. Ta historyczna wiedza i narodowe doświadczenie, wsparte obecną pozycją i dokonaniami Polski, powinno motywować nas dodatkowo do pracy na rzecz wspólnego dobra i umacniania naszej Ojczyzny - powiedział Mariusz Krystian, wójt pobliskich Spytkowic.
- Wybuch II wojny światowej zmienił też naszą Ziemię Oświęcimską. To tutaj powstała największa niemiecka fabryka śmierci - obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Jako oświęcimianie pamiętamy dziś nie tylko o ofiarach reżimów totalitarnych, ale wspominamy także męstwo polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w obronie miasta - powiedział Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim. – Dzisiaj, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, która tak straszliwie naznaczyła Oświęcim, dziękuję też szczególnie oświęcimskim instytucjom i organizacjom, tutejszym historykom, edukatorom i społecznikom, którzy badają i upamiętniają również dzieje naszego miasta i mieszkańców - dodał Jakub Przewoźnik.
- Jako Polacy i samorządowcy Oświęcimia Miasta Pokoju nie możemy również zapominać o kolosalnych stratach poniesionych w wyniku agresji Niemiec i działań wojennych na terenie Polski, w tym także w Oświęcimiu. Historia i współpraca narodów i społeczeństw wymaga prawdy. Sprawiedliwość wymaga także zadośćuczynienia. Cieszę się, że Wieluń, jako pierwszy samorząd podjął uchwałę popierającą starania o wypłatę Polsce wojennych reparacji przez Niemcy - dodał Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim.
W porannej uroczystości uczestniczyli m.in. Iwona Gibas - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Mariusz Krystian - wójt Spytkowic, Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński, Krzysztof Kuczek - radni Miasta Oświęcim, Jakub Goc – radny Kęt, Tomasz Mydlarz – radny Gminy Oświęcim, Jacek Pyrek – radny Powiatu Oświęcimskiego, Izabela Miłkowska – dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Kozika, przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau na czele z Dagmarem Kopijaszem, a także młodzież, mieszkańcy miasta i regionu.