W województwie małopolskim nie są i nie będą przez władze samorządowe realizowane działania mające na celu utworzenie centrów dla nielegalnych imigrantów. Kwestie związane z tworzeniem takich miejsc nie leżą w kompetencjach samorządu województwa. Polityka migracyjna państwa jest domeną administracji rządowej.
Wspomniany w wystąpieniu posła Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie aktualnie (od 2024 r.) realizuje program „Żyj i pracuj w Małopolsce" w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski, który nie zakłada budowy infrastruktury (budynków związanych z pobytem lub zakwaterowaniem) dla imigrantów. Urząd ten wziął też udział w ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie premiera Donalda Tuska w 2024 r. konkursie, w którym zwycięskie podmioty będą mogły otrzymać finansowanie ze środków europejskich, pochodzących z Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Jest on wdrażany poprzez Program zatwierdzony przez Komisję Europejską 12 grudnia 2022 r. (ze zmianami zatwierdzonymi przez Komisję 18 listopada 2024 r.).
Obecnie Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie prowadzi pogłębione analizy zasadności uczestnictwa w tym przedsięwzięciu i podpisania umowy o przekazanie środków na ten cel. Umowa nie została podpisana. Nie są zatem prawdziwe informacje, jakoby Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a tym bardziej Marszałek Województwa Małopolskiego, jak mówi poseł, "otwierał centrum dla migrantów". Na terenie województwa małopolskiego w ramach zadań Samorządu Województwa Małopolskiego oraz jednostek mu podległych nie są otwierane ośrodki dla nielegalnych imigrantów.