Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie. Mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicą Rakowicką na cmentarz Rakowicki, gdzie doczesne szczątki śp. Mieczysława Gila zostały złożone w Alei Zasłużonych.
Mieczysław Gil zmarł 29 września br. w wieku 78 lat.
Śp. Mieczysław Gil był człowiekiem wielce zasłużonym nie tylko dla województwa, ale dla Polski. Został przez nas odznaczony Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego za wybitną działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, za determinację, odwagę i poświęcenie w walce z komunistycznym reżimem o wolną i suwerenną Polskę, za osiągnięcia w pracy społecznej i związkowej, a także doceniając pracę parlamentarną dla Małopolski. W imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego rodzinie Zmarłego i wszystkim bliskim składam najszczersze kondolencje
- przypomniał marszałek Witold Kozłowski.
Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy Mieczysław Gil został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce”.
***
Mieczysław Gil był działaczem związkowym z Nowej Huty, opozycjonistą prześladowanym i więzionym w PRL-u, uczestniczył też w obradach okrągłego stołu. Był posłem i senatorem oraz przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
Angażował się też w sprawy Małopolski, w latach 1998-2002 był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy AWS.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.