W imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego w uroczystościach wzięli udział radny województwa Stanisław Bisztyga, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Tomasz Kosecki, Kierownik Agendy Zamiejscowej UMWM w Oświęcimiu Jakub Przewoźnik oraz Przemysław Baraniak z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM.
W tym roku przypada 77. rocznica ostatecznej likwidacji przez Niemców rodzinnego obozu romskiego (Zigeunerlager), który był częścią obozu Auschwitz II-Birkenau. Początkowy termin likwidacji romskiego obozu wyznaczono na 16 maja 1944 r. Kiedy SS-mani próbowali siłą wypędzić więźniów z baraków, romscy mężczyźni, kobiety i dzieci stawili opór, uzbrojeni jedynie w kije, proste narzędzia i kamienie. Ostatecznie SS-mani musieli się wycofać. 2 sierpnia 1944 r. ponownie wydano ten sam rozkaz. Wówczas w komorach gazowych śmierć poniosło 4,3 tys. Romów i Sinti.
Zagłada Romów zapisała się na kartach historii jako tragiczny i przemilczany rozdział. Naszym obowiązkiem jest pamięć o zbrodniach dokonanych na narodzie romskim przez Niemców oraz przekonanie o konieczności kultywowania tej pamięci nie tylko dla uczczenia ofiar, ale również ku przestrodze dla obecnych i przyszłych pokoleń
– podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.
Przypomnijmy, że dla upamiętnienia 500 tys. Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie Sejm RP 29 lipca 2011 roku uchwalił dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów, a Parlament Europejski w 2015 roku ogłosił 2 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście Romów.