Główne uroczystości rocznicowe strajków kwietniowo-majowych, jakie miały miejsce w 1988 roku w ówczesnej Hucie im. Lenina zaplanowano na piątek. Od rana w Krakowie pod pomnikami i tablicami związanymi z ludźmi „Solidarności” składano kwiaty. Mszę św. w intencji bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat oraz wszystkich mieszkańców Nowej Huty w kościele Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy odprawił abp Marek Jędraszewski.
Hołd bohaterom tamtych wydarzeń w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego złożył wicemarszałek Józef Gawron.
W rocznicę rozpoczęcia strajków w nowohuckim kombinacie ważnym jest przypomnienie roli jaką odegrała „Solidarność" w tych przełomowych wydarzeniach. To okazja, by oddać hołd bohaterom tamtych dni - pracownikom Huty, jak i różnym środowiskom i osobom, które udzieliły wsparcia hutnikom – i wyrazić podziękowanie dla wszystkich, którzy czynnie uczestniczyli i wspomagali strajki przyczyniające się do odzyskania niepodległości
- mówi wicemarszałek Józef Gawron.
Bogaty program obchodów 35. rocznicy strajków w nowohuckim kombinacie rozpoczął się we wtorek 26 kwietnia. Przez trzy kolejne dni odbyły się m.in. sesja naukowa zorganizowana przez krakowski oddział IPN, otwarte zostały dwie wystawy plenerowe: na placu gen. O. Adama Studzińskiego oraz w okolicach pomnika „Solidarności” na placu Centralnym im. R. Reagana, a w kinie „Kijów” miał miejsce koncert z wystąpieniami uczestników strajku.
Wiosenny protest, do którego przyczyniły się braki w zaopatrzeniu, wielogodzinne kolejki i bardzo drastyczna podwyżka cen, wybuchł 26 kwietnia na Wydziale Zgniatacza. Strajkujący domagali się podwyżek płac i przywrócenia do pracy działaczy Solidarności wyrzuconych w stanie wojennym. Strajk szybko rozprzestrzenił się na inne zakłady i w ciągu kilku godzin nabrał charakteru solidarnościowego.
Bunt połączył trzy grupy strajkujących: niepracujących już w Hucie im. Lenina liderów „Solidarności” z lat 1980-1981, którzy po kryjomu przedostali się na teren kombinatu, aktywnych w latach 80. członków podziemnych struktur oraz inspiratorów strajku. Protest zakończył się w nocy z 4 na 5 maja brutalną pacyfikacją strajkujących przez oddziały antyterrorystyczne i ZOMO.
Nowohucki sprzeciw zachęcił załogi innych zakładów pracy w kraju do podjęcia protestów i dał początek fali strajków, które zmusiły władze PRL do rozmów z liderami „Solidarności” i opozycji. „Wiosna Solidarności ’88” w Nowej Hucie zapoczątkowała demokratyczne zmiany w naszym kraju. 18 maja 1988 r. Komitet Strajkowy przekształcił się w jawnie działający Komitet Organizacyjny NSZZ „Solidarność”.