Uczestnicy panelu rozmawiali na temat sektora chemicznego – zastanawiali się nad tym, w którym kierunku prowadzi jego konsolidacja – do rozwoju czy też stagnacji. Oprócz Stanisława Sorysa w grupie panelistów zasiedli Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty, Dirk Elvermann, prezes BASF Polska, Marcin Jędrzejewski, partner The Boston Consulting Group i Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy LOTOS.
Głośna w mediach konsolidacja Grupy Azoty przyczyniła się do stworzenia silnego światowego koncernu, który zwrócił uwagę na Tarnów i Małopolskę. Udana konsolidacja to szansa na oszczędności, które można liczyć w milionach złotych. Wynikają one przede wszystkim z faktu właściwych relacji między partnerami. Według wstępnych szacunków roczne oszczędności z tytułu synergii w Grupie Azoty mogą wynieść nawet 100 mln złotych. Małopolska stara się stworzyć sprzyjający klimat dla rozwoju zawansowanych technologicznie procesów chemicznych, biochemicznych i farmaceutycznych. Za przykłady można wymienić mające siedzibę w naszym regionie cztery duże zakłady chemiczne: Grupa Azoty SA w Tarnowie, Synthos SA w Oświęcimiu, Zakłady Chemiczne Alwernia SA oraz Rafineria Trzebinia SA należąca do Grupy PKN Orlen.
Warto wspomnieć, że w drugim panelu dyskusyjnym FI rozmawiano o spójnej strategii rozwoju banków w Polsce oraz o czynnikach, które mają wpływ na rozwój bankowego sektora.
Patronat honorowy nad Forum Inwestycyjnym w Tarnowie, organizowanym w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy, objęło Województwo Małopolsce.