- Najstarsza część szpitala ma 45 lat. Stanął przed nami problem całkowitej modernizacji jednostki – informował dyrektor dr hab. med. Maciej Kowalczyk. Kilka oddziałów jest już wyremontowanych (np. oddział noworodków czy centrum leczenia oparzeń), jednak potrzeby są większe. Szpital prowadzi dwa ważne projekty: odnowa oddziału chirurgii (koszt to ok. 15 mln zł) i odnowa szpitala (koszt znacznie większy: 200 mln zł). Pierwsze przedsięwzięcie będzie współfinansowane z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konieczne jest znalezienie środków na drugą, znacznie droższą inwestycję. – Projekt jest dobry, potrzeby i wart realizacji – mówił wiceminister Jakub Szulc. – Na dziś pieniędzy na niego nie ma. Trzeba zrobić wszystko, by się znalazły – dodał, podkreślając, że program rozwoju szpitala zostanie zatwierdzony, jeżeli będzie mieć zapewnione finansowanie.
- Szpital odgrywa ogromną rolę w Małopolsce i poza nią. Jego działania są częścią Wojewódzkiego Programu Ochrony Zdrowia – mówił Wojciech Kozak. Województwo już udzieliło wsparcia finansowego nie tylko szpitalowi w Prokocimiu, ale też szpitalom powiatowym na budowę bloków operacyjnych. Wojciech Kozak poinformował także o możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach programu operacyjnego na lata 2014-2020.
Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu powstał dzięki funduszom zebranym wśród Polonii ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz grantom rządu USA. Został otwarty 13 grudnia 1965 r. Obecnie zatrudnia 1866 pracowników, w tym 316 lekarzy i 647 pielęgniarek. Liczba łóżek w szpitalu to 592. Hospitalizacji jest 36 700 rocznie, a zabiegów chirurgicznych prawie 6 tys. Placówka co roku udziela ponad 160 tys. porad ambulatoryjnych. – Mamy prawie wszystkie specjalności pediatryczne i z chirurgii dziecięcej (z wyjątkiem chorób zakaźnych i stacjonarnej psychiatrii), w tym prowadzimy leczenie nowotworów unikalną metodą – podkreślał dyrektor Kowalczyk.
(azlo)