Nowa oczyszczalnia powstała w miejscu dotychczasowej. Stare urządzenia były już mało wydajne, a co gorsze – w razie powodzi wody przepływającej obok Białej zalewały zarówno instalacje, jak i część administracyjną obiektu. Teraz wielka woda nie jest już zagrożeniem dla oczyszczalni. Wszystkie instalacje znajdują się bowiem metr ponad poziomem zalewowym, podobnie wygląda sytuacja z pomieszczeniami biurowymi. Na bezpiecznej drugiej kondygnacji biurowca ulokowano także urządzenia sterujące i agregaty zapewniające ciągłość pracy instalacji oczyszczających.
Budowa trwała ponad dwa lata i była realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. To część szerszego projektu dotyczącego uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej zlewni rzeki Biała w ramach programu Czysty Dunajec. Warto dodać, że to jeden z największych tego typu projektów w Małopolsce. Za 160 mln zł (95 mln zł to dotacja unijna) powstanie 188 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 120 km sieci wodociągowej. Zostaną przebudowane i rozbudowane trzy oczyszczalnie ścieków – poza tuchowską, także w Zborowicach i Ciężkowicach oraz dwie stacje uzdatniania wody w Lubaszowej i Ciężkowicach. Do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie 10 tys. osób, a do wodociągowej 7 tysięcy.
– Jestem pod wrażeniem skali tej inwestycji – mówił podczas otwarcia tuchowskiej oczyszczalni wicemarszałek Roman Ciepiela. – Chcę wam podziękować przede wszystkim za zdolność porozumienia się, bo to było chyba najtrudniejsze w całym tym ogromnym projekcie. Ta wola współpracy uruchomiła bowiem napływ dużych funduszy. Życzę, abyście nie tylko dokończyli to dzieło, ale by mieszkańcy podłączali się do tych instalacji, bo tylko w ten sposób osiągniecie efekt ekologiczny, a środowisko będzie chronione – przekonywał wicemarszałek dodając, że dłużej nie można akceptować już stanu, że ścieki trafiają bezkarnie do rzek.