Foto: Biś Lisowski
Nagrody im. Witkiewicza przyznawane są za „ciekawe, współczesne realizacje architektoniczne utrzymane w stylu regionalnym bądź do niego nawiązujące”. Marszałek Marek Nawara zwraca przy tym uwagę na ważny aspekt, jakim jest tworzenie spójnego obrazu architektonicznego wkomponowanego w rodzimy krajobraz kulturowy Małopolski. - Jest to istotne nie tylko ze względu na estetykę, ale także ze względu na podtrzymywanie tradycji, która wobec nowych rozwiązań, technologii i trendów mogłyby odejść w zapomnienie.
Dlaczego właśnie konkurs „witkiewiczowski”? – Architektura witkiewiczowska stanowi przykład kreacji twórczej wywiedzionej z korzeni narodowych, regionalnych i miejscowych, zinterpretowanych dla nowych potrzeb i funkcji. Witkiewicz nie skopiował form, lecz na podstawie obserwacji zastanych zjawisk stworzył swój język architektoniczny, przyjęty przez wielu jako własny. – mówi prezes krakowskiego oddziału SARP, Piotr Gajewski.
Na tegoroczną, trzecią edycję konkursu wpłynęło 14 prac, w tym 7 w kategorii „budownictwo użyteczności publicznej” i 7 w kategorii „budownictwo mieszkaniowe”. Przyznano jedną nagrodę w wysokości 10 tys. zł – otrzymali ją Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy z zespołem za projekt domu mieszkalnego w Krakowie-Swoszowicach. Wyróżnienie oraz 3 tys. zł w kategorii „budownictwo mieszkaniowe” przyznano za projekt budynku mieszkalnego, jednorodzinnego w Witowie-Płazówce.
W kategorii „budownictwo użyteczności publicznej” przyznano dwa wyróżnienia – Andrzejowi Kaczmarczykowi za projekt Banku Spółdzielczego w Zawoi (i 4 tys. zł) oraz zespołowi, który zaprojektował karczmę „Czarci jar” w Zakopanem (oraz 3 tys. zł).

Dom mieszkalny Kraków-Swoszowice, ul. Krzyżanowskiego

Budynek mieszkalny, jednorodzinny Witów-Płazówka

Bank Spółdzielczy Zawoja

Karczma "Czarci Jar" Zakopane, ul. Małe Żywczańskie