Józef Broda - reżyser koncertów Festiwalu "Święto Dzieci Gór"
- W 1992 r. kiedy byłem wiceprezydentem Nowego Sącza przyszedł do mnie Antoni Malczak z propozycją zorganizowania „Święta Dzieci Gór”. Wtedy pomysł wydawał mi się dość dziwny. Ale teraz, gdy obserwuję przyjeżdżające do Nowego Sącza dzieci z zespołów folklorystycznych z całego świata, które uczą się tolerancji i szacunku dla wiary, kultury, obyczajów rówieśników, gdy obserwuję rodzące się przyjaźnie – wiem, że będzie miał kto budować pokój na ziemi – podkreślał wicemarszałek Leszek Zegzda.
W niedzielę 22 lipca zainaugurowana zostanie już XV edycja Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”. Przez osiem dni dziecięce zespoły z Meksyku, Portugalii, Ukrainy, Czech, Ruminii, Łotwy oraz Polski dawać będą koncerty na estradach nie tylko Nowego Sącza, ale także Krynicy, Piwnicznej, Muszyny, Brzeska i Nowego Wiśnicza. Festiwal jest niezwykle barwnym widowiskiem. Każdego roku koncerty festiwalowe gromadzą ok. 40 tys. widzów.
Święto Dzieci Gór
We wrześniu zaś kolejna atrakcja – widowisko muzyczne „Harnasie” Karola Szymanowskiego w reżyserii Bogusława Nowaka. To pierwszy w historii muzyki polskiej utwór sceniczny w całości oparty na folklorze Podhala. Przedstawienia zaplanowane zostały na 7 września - scena plenerowa na Gubałówce w Zakopanem i 9 września – scena plenerowa w kamieniołomie w Parku im. Bednarskiego w Krakowie.
Harnasie
Takie projekty jak Festiwal „Święto Dzieci Gór” i premiera baletu „Harnasie” zawsze mogą liczyć na wsparcie władz województwa – podkreślał podczas konferencji marszałek Nawara.