Uroczyste podpisanie międzynarodowego dokumentu odbyło się z udziałem Członka Zarządu Wojciecha Kozaka oraz reprezentantów powiatów graniczących z Krajem Preszowskim
Znajdujemy się w nowej rzeczywistości unijnej. Ostatnio likwidowaliśmy bariery, wchodząc do Strefy Schengen. „Pocięte szlabany” sprawiły, że drogi naszych krajów rzeczywiście się zbliżyły. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, dzięki któremu będziemy wspólnie pokonywać kolejne bariery i łączyć te fragmenty, które zostały jeszcze niepołączone – mówił Marszałek Marek Nawara.
Dokument podpisany zostało na podstawie umowy o Współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim Rzeczpospolitej Polskiej i Samorządowym Krajem Preszowskim z 14 października 2003 roku. Deklarując chęć realizacji Memorandum o porozumieniu, podpisanego w Stebnickej Hucie w dniu 30 maja 2007 roku, obydwie strony zobowiązały się zrealizować projekt „Połączenie drogowe Krynica Zdrój – Wysowa Zdrój – granica państwa – Stebnicka Huta – Bardejovske Kupele” w dwóch etapach. W I etapie przygotowana zostanie dokumentacja projektu dotyczącą budowy połączenia drogowego Stebnicka Huta – granica państwa – Wysowa Zdrój, natomiast samą budowę zrealizują do końca 2013 roku, na bazie wspólnego projektu w ramach Programu Polsko–Słowackiej współpracy transgranicznej w latach 2007–2013. Autorem projektu i ubiegającym się o wsparcie finansowe będzie Województwo Małopolskie. W II etapie do roku 2013 gotowa będzie dokumentacja projektu dotyczącą budowy połączenia drogowego Stebnicka Huta – Bardejovske Kupele po stronie słowackiej i budowa połączenia drogowego Krynica Zdrój – Wysowa Zdrój po stronie polskiej. Realizację tego przedsięwzięcia zabezpieczy każda ze stron z własnych źródeł. Na dalszym etapie obydwie strony zamierzają wspólnie szukać dogodnych form i sposobów realizacji budowy i jej finansowania.
Obydwie strony zadeklarowały chęć realizacji projektu połączenia drogowego Maly Lipnik – granica państwa – Muszyna, włącznie z budową mostu na rzece Poprad w korytarzu przygranicznego szlaku turystycznego Milik – Legnava i dalszego przyłączenia do dzisiejszej sieci dróg w kierunku Muszyny po stronie polskiej.
W obszarze rozwoju turystyki Małopolska wraz z Krajem Preszowskim zobowiązały się opracować projekt Monitoringu ruchu turystycznego na obszarach przygranicznych. Będzie on realizowany w ramach Programu Polsko-Słowackiej współpracy transgranicznej na lata 2007–2013. W celu promocji atrakcji turystycznych ma także powstać także projekt „Karpacka mapa turystyczna".
Jak wynika z treści memorandum, Małopolska wraz z Krajem Preszowskim połączą także wysiłki na rzecz przygotowywania i realizacji projektów na podstawie Programu Polsko–Słowackiej współpracy przygranicznej, w latach 2007–2013. Celem tych działań jest najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych źródeł finansowych po obydwu stronach z naciskiem na kwestię transportu i infrastruktury drogowej, ruchu turystycznego, ochrony środowiska, ale również w innych obszarach: kultury, kształcenia, wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.