O terminach konkursów, które zostaną ogłoszone w ramach II osi MRPO w tym roku oraz o tym kto i na jakie działania może otrzymać dofinansowanie informowali na dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Marek Nawara oraz Członek Zarządu Marek Sowa.
Jak podkreślił Marszałek Nawara celem będzie dofinansowanie najlepszych projektów wpływających na rozwój gospodarczy regionu. Chcemy w szczególności wspierać działania innowacyjne oraz te które sięgają do tradycji naszego regionu i będą w największym stopniu decydować o konkurencyjności Małopolski w kolejnych latach - mówił Marszałek.
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną Województwa Małopolskiego powołaną przez Sejmik w październiku ubiegłego roku. Jednostka uczestniczy m.in. w realizacji zadań wynikających z pełnienia przez Zarząd Województwa roli Instytucji Zarządzającej dla Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym zakresie wdraża II oś priorytetową - Gospodarka Regionalnej Szansy. Jest odpowiedzialna m.in. za udzielanie informacji na temat możliwości wsparcia beneficjentów, nabór i ocenę wniosków oraz cały proces nadzoru nad prawidłowym wykorzystaniem dotacji i rozliczeniem projektów.
Jak zaprezentowano na dzisiejszej konferencji prasowej w ramach II osi priorytetowej udzielane będzie bezzwrotne dofinansowanie przedsięwzięć w dwóch głównych obszarach, tj. w zakresie bezpośredniego wsparcia inwestycyjnego mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wzmocnienia ich otoczenia instytucjonalnego, a także w obszarze komercjalizacji badań naukowych. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć m.in. na dofinansowanie projektów inwestycyjnych poprawiających konkurencyjność przedsiębiorstwa, związanych z unowocześnieniem sposobu ich działania jak i ich oferty. Chodzi m.in. o rozbudowę i nabycie przedsiębiorstwa, zmiany w procesie produkcyjnym lub modernizację środków produkcji.
Jeśli chodzi o dotację dla instytucji otoczenia biznesu, to priorytetem będą projekty służące rozwojowi systemu innowacji. Intencją jest stworzenie pomostu pomiędzy jednostkami badawczo rozwojowymi, uczelniami a biznesem. W kwestii wsparcia komercjalizacji badań naukowych do rozdysponowania będzie kwota ponad 21 mln euro. Tu pieniądze pójdą m.in. na badania przemysłowe realizowane przez jednostki naukowo-badawcze na rzecz przedsiębiorstw oraz badania przedkonkurencyjne realizowane w przedsiębiorstwach we współpracy przedsiębiorstwo-jednostka naukowo badawcza. Skorzystać z nich będą mogli przedsiębiorcy, jednostki naukowe, szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.
Jak wynika z harmonogramu najwcześniej bo już początkiem czerwca ruszą nabory wniosków na dofinansowanie, o które będą mogły starać się małe przedsiębiorstwa (zatrudniające do 50 osób). Na wrzesień zaplanowano z kolei ogłoszenie konkursu dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniające do 10 pracowników).