Podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki uhonorowano osoby, które w aktywny sposób przyczyniają się do rozwoju turystyki. Wręczono odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” oraz dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w województwie małopolskim”.
Gospodarzami imprezy byli marszałek Marek Sowa, członek Zarządu Witold Latusek oraz wójt gminy Łapsze Niżne – Paweł Dziuban.
Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki XII edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Zwycięzcy otrzymali nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach: agroturystyka, baza gastronomiczna, baza noclegowa, wydarzenie (kulturalne, artystyczne, sportowe), oferta/atrakcja turystyczna oraz miejscowość/gmina – nagroda główna (Grand Prix). Jak podkreślił marszałek Marek Sowa Małopolska odkrywana jest w ramach plebiscytu już od 12 lat. - Poszukujemy miejsc i wydarzeń, które stanowią o wyjątkowości regionu i promujemy najbardziej wartościowe oferty - dodał.
Przypomnijmy, że Grand Prix plebiscytu otrzymuje zawsze gmina, która podejmuje najbardziej profesjonalne działania na polu rozwoju turystyki. Marszałek przekazał zwycięzcy 50 000 zł na działania z zakresu promocji i rozwoju oferty turystycznej gminy. W 2010 roku laureatem Grand Prix została gmina Łapsze Niżne i to właśnie na jej terenie odbywają się tegoroczne małopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki.
Plebiscyt „Wielkie Odkrywanie Małopolski” organizowany jest przez „Gazetę Krakowską” przy udziale Województwa Małopolskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także Radio Kraków oraz Telewizji Kraków. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 168 kandydatów w sześciu kategoriach. Do ostatecznej rozgrywki kapituła konkursu dopuściła 122 uczestników, na których można było głosować przez całe wakacje.
Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” jest Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna. Muszyna triumfowała w kategorii „miejscowość/gmina”, a jednocześnie z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy otrzymała Grand Prix całego konkursu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych na działania z zakresu promocji i rozwoju oferty turystycznej.
Wyróżnienia w kategorii „miejscowość/gmina” otrzymały: Rabka-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz dzielnica Mościce – Ogród Tarnowa.
W kategorii „atrakcja turystyczna” najlepsza okazała się „Moc Żywiołów” w Niedzicy. Wyróżniono „Małopolską Wieś Pachnącą Ziołami” oraz „Kosmiczną Fontannę” w Tarnowie. Nagrodę specjalną otrzymały Podziemia Rynku w Krakowie. Z kolei w kategorii „wydarzenie” najlepszy okazał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wyróżniono: „Święto Rydza” w Wysowej-Zdrój oraz Małopolski Festiwal Smaku. Nagrody specjalne otrzymały wydarzenia: „200 Lat Uzdrowiska Szczawnica” oraz Noc Synagog w Krakowie.
W kategorii „baza noclegowa” najlepszy okazał się hotel Klimek SPA w Muszynie (wyróżnienia: Bacówka w Jamnej i hotel Beskid w Nowym Sączu), Kawiarnia Tatrzańska w Tarnowie triumfowała w kategorii „baza gastronomiczna” (wyróżnienia dla restauracji Dwór w Niedzicy i Pasterniki w Krościenku), a „Małopolska Wieś dla Dzieci” wygrała w kategorii „agroturystyka” (wyróżnienia: Dom na Łąkach w Izbach i Rzepka w Czarnej Górze).
Małopolska to region, który jest w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Świadczą o tym wyniki badań ruchu turystycznego, z których wynika, że w 2010 roku Małopolskę odwiedziło ponad 11,4 miliona gości, w tym prawie 9 milionów turystów pozostających przynajmniej na jeden nocleg.