Sejmik województwa to organ stanowiący i kontrolny – co oznacza, że stanowi prawo miejscowe i kontroluje Zarząd Województwa Małopolskiego. W małopolskim sejmiku zasiada 39 radnych, którzy są wybierani w wyborach bezpośrednich. Na najbliższej sesji SWM każdy z nowowybranych radnych złoży ślubowanie: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Może zakończyć: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Radni wybierają ze swojego grona przewodniczącego oraz nie więcej niż 3 wiceprzewodniczących, którzy tworzą prezydium sejmiku. Głosowanie w tej sprawie jest tajne, a przewodniczący zostaje wyłoniony bezwzględną większością głosów i w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku. Do czasu jego wyboru sesję prowadzi najstarszy radny, który jest obecny na sesji.
Przewodniczący sejmiku organizuje pracę sejmiku i prowadzi jego obrady, ma również możliwość reprezentowania województwa na zewnątrz. Pełniona przez niego oraz przez wiceprzewodniczących funkcja ma charakter społeczny.
Do najważniejszych zadań sejmiku województwa należy:
• Wybór i odwołanie zarządu województwa oraz ustalenie wynagrodzenia marszałka
• Stanowienie aktów prawa miejscowego, m.in. statutu województwa
• Uchwalenie budżetu województwa, a także m.in. określanie zasad udzielania w ramach niego dotacji przedmiotowych i podmiotowych.
• Uchwalanie priorytetów współpracy zagranicznej województwa
• Podejmowanie uchwał m.in. w sprawach majątkowych województwa, udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi województwa, przepisów dotyczących podatków lokalnych, tworzenia stowarzyszeń i fundacji, zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.
(kor, mbab)
Małopolski sejmik w pigułce
Samorząd
24 listopada 2014
W oczekiwaniu na pierwszą sesję wyłonionego w wyborach samorządowych Sejmiku Województwa Małopolskiego, przypominamy najważniejsze fakty związane z tym organem samorządu. O czym decydują radni? Jak wybierają przewodniczącego sejmiku? Odpowiedzi na te pytania – poniżej. Jutro artykuł o Zarządzie Województwa Małopolskiego.
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządśroda, 14 maja 2025Startuje głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego15 maja startuje głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na liście zadań jest aż 218 projektów. (...)
- Samorządwtorek, 13 maja 2025Podziękowanie za trud strażackiej misjiJako pierwsi docierają do nas w sytuacji zagrożenia, często ryzykując własnym życiem, by ocalić inne. (...)
- Samorządwtorek, 13 maja 2025Współpraca samorządów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowegoW Wieliczce trwa Posiedzenie Zespołu Eksperckiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego Związku Województw (...)
Najnowsze artykuły:
- Rolnictwośroda, 14 maja 20259 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową dla małopolskich gminGdów, Słomniki, Sułoszowa i Czernichów – to gminy, które w środę 14 maja otrzymały symboliczne (...)
- Kulturaśroda, 14 maja 2025O budowaniu kultury otwartej i odpornej na niepowodzenia13 - 14 maja w Gorlickim Centrum Kultury odbywał się 6. Małopolski Kongres Dyrektorów i Dyrektorek (...)
- Zdrowieśroda, 14 maja 2025Otwarcie zmodernizowanego Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu RydygieraRocznie leczy ponad 2 tysiące pacjentów, od lat wymagał remontu. Oddział Otolaryngologii Szpitala Specjalistycznego im. L. (...)