Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Małopolska wieś – tu liczymy się ze zdaniem mieszkańców

Samorząd
07 września 2018
O tym, czy ze środków przekazanych na realizację zadań w budżecie obywatelskim skorzystają też mieszkańcy wsi, a także o nagrodzie Amicus Hominum, która trafia w ręce wyjątkowych Małopolan, mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Trwa 3. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do wydania jest aż 8 mln zł. Czy te środki mogą trafić również do mieszkańców wsi?
Oczywiście, i co więcej – naprawdę będzie w czym wybierać. Jesteśmy już po pierwszym etapie –mieszkańcy zgłosili w sumie 195 pomysłów, teraz czekamy na ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować jesienią. Warto dodać, że najbardziej aktywni w swoich propozycjach byli mieszkańcy Sądecczyzny i Krakowa. Zgłoszono różne zadania: społeczne, edukacyjne, kulturalne, nie zabrakło także tych związanych ze sportem i turystyką. Patrząc na dwie poprzednie edycje budżetu obywatelskiego jestem przekonany, że z części propozycji skorzystają także mieszkańcy wsi – bo to stereotyp, że z takich pieniędzy korzystają tylko duże miasta. Dlatego już teraz zachęcam wszystkich Małopolan do głosowania, które rozpocznie się we wrześniu!

Jakie ciekawe projekty zostały zrealizowane w mniejszych miejscowościach dzięki BO Małopolska?
Było ich kilka, ja wspomnę tylko o dwóch. W ramach I edycji BO Małopolska przy drodze wojewódzkiej nr 981, biegnącej przez miejscowość Bobowa, pojawiły się piękne figury kwiatowe i donice z kolorowymi kwiatami, które ozdobiły miejscowość. Innym interesującym projektem było zagospodarowanie terenu w Dolinie Racławki, na odcinku od Racławic do Radwanowic – udało się uporządkować teren wzdłuż potoku, a także wymienić kładkę w miejscowości Dubie. W efekcie powstało miejsce, w którym można odpocząć i cieszyć się pięknem przyrody.

Budżet obywatelski jak nic motywuje do działania. Czy Małopolska promuje też w inny sposób kreatywnych mieszkańców?
Tak – i to od wielu lat! Przykład? W tym roku do najlepszych NGO-sów po raz kolejny trafią Kryształy Soli. Tę nagrodę samorząd województwa małopolskiego przyznaje już od 14 lat! Kandydatów do tego wyróżnienia – czyli organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje itp. – można do nas zgłaszać do 28 września. Z kolei do połowy października czekamy na propozycje osób prywatnych, które poświęcają się wielkiej sprawie, jaką jest pomaganie innym. Z myślą o nich powołaliśmy niezwykłą nagrodę Amicus Hominum. W zeszłym roku laureatką nagrody została 86-letnia lekarka Maria Nowińska, nazywana przez wiele osób „krakowskim Judymem”. Od lat udowadnia, że dla chcącego pomóc nie ma przeszkód – i nawet „po osiemdziesiątce” można wciąż angażować się w wolontariat i zmieniać świat.

Galeria zdjęć