Święty Stanisław ze Szczepanowa to postać niezwykle ważna w historii naszego regionu. Biskup krakowski, patron Polski, który zginął męczeńską śmiercią w obronie wartości. Patron Małopolski, Święty Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. W tym roku zainaugurowaliśmy ważny projekt dotyczący utworzenia Szlaku Świętego Stanisława, który połączy miejsca związane z życiem patrona - Skałkę i Wawel w Krakowie, Szczepanów oraz Żębocin
- podkreślił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Tradycyjna procesja ulicami Krakowa ma miejsce co roku w niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości Świętego Stanisława. W tym roku mszy świętej na Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczył podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary, bp Philippe Curbelié. W uroczystościach wzięli udział biskupi oraz wierni z całej Polski.
Święty Stanisław jest głównym patronem Polski. Był biskupem krakowskim, który według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego. Jego szczątki spoczywają w Katedrze Wawelskiej. Jego kult rozpoczął się tuż po śmierci. W 1253 roku kanonizował go papież Innocenty IV, a rok później – 8 maja – po raz pierwszy odbyły się w Krakowie uroczystości ku czci Świętego Stanisława.
Pamięć o Świętym Stanisławie odegrała również ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla Ojczyzny, a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku.
Szlak Świętego Stanisława w Małopolsce
W tym roku zainaugurowano utworzenie Szlaku Świętego Stanisława, który jednocześnie będzie częścią Szlaku Paulinów (Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów). Kulturowy i pielgrzymkowy szlak dedykowany będzie Świętemu Stanisławowi poprzez połączenie miejsc związanych z życiem i działalnością świętego, łącząc w sobie zarówno elementy religijne, jak i kulturowe (Szczepanów - Kraków Skałka - Kraków Wawel - Żębocin). Projekt ten zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.