W liście skierowanym do uczestników konferencji marszałek Witold Kozłowski zaznaczył, że migracje stają się elementem naszego życia. Także w naszym regionie, w lokalnych wspólnotach coraz częściej spotykamy osoby, które przybyły do nas z rożnych zakątków świata. Migracje wpływają na nasze postrzeganie świata, a jednocześnie my, przez swoje działania, wpływamy na to, jak Polska i Małopolska postrzegane są jako społeczeństwo przyjmujące.
Z potrzeby dobrego zarządzania tym procesem zrodził się pomysł na współpracę urzędu wojewódzkiego i samorządu regionalnego. W ten sposób powstał program integracji imigrantów w województwie małopolskim „Małopolska otwarta”. Jestem przekonany, że dzięki jego realizacji Małopolska stanie się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym do życia i pracy dla osób o różnych doświadczeniach i pochodzących z różnych kultur, czerpiącym jednocześnie z wiedzy, doświadczenia, aktywności i przedsiębiorczości nowych mieszkańców
– zaznaczył Witold Kozłowski.
Województwo małopolskie jest drugim po Mazowszu regionem w Polsce najczęściej wybieranym przez cudzoziemców jako miejsce pobytu. Na koniec 2022 roku w Małopolsce mieszkało ponad 165 tys. imigrantów, zarówno ekonomicznych, jak i przymusowych. Wśród cudzoziemców legalnie przebywających w Małopolsce są przedstawiciele ponad 120 państw. Imigranci to w dużej części osoby dobrze wykształcone, chętne do pracy i przedsiębiorcze, a Małopolska jest jednym z liderów w kraju pod względem liczby imigrantów wykonujących pracę w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.
W zarządzaniu migracjami kluczowa jest skuteczna polityka integracyjna, która ma zasadnicze znaczenie dla spójności społecznej i rozwoju gospodarczego. Integracja nie jest łatwa – to proces długotrwały i złożony, odnoszący się do wielu sfer życia: społecznej i ekonomicznej, kulturowej i tożsamościowej, obywatelskiej i politycznej. Wymaga starań i zaangażowania zarówno imigrantów, jak i społeczeństwa przyjmującego. Ramy dla prowadzenia takiej polityki stwarza Program „Małopolska otwarta”.