- W ciągu trzech lat intensywnych kontaktów zauważyliśmy, że nasze regiony łączy wiele wspólnych faktów historycznych: wspólne dziedzictwo europejskie ale także długa i trudna droga do niepodległości. Dziś spotykamy się jako reprezentanci państw należących do wspólnoty europejskiej. Cieszę się, że podpisujemy to porozumienie i wierzę, że nasze wspólne działania poza poziomem oficjalnym zamienią się w żywe kontakty między ludźmi i firmami – powiedział marszałek Sowa podczas uroczystego podpisania porozumienia.
Żupanija Istria, ze stolicą w Pazinie, znajduje się na półwyspie w zachodniej części Chorwacji. Okręg zajmuje powierzchnię 2,8 tys. km2 i liczy ponad 206 tys. mieszkańców. Istria należy do najbardziej rozwiniętych regionów Chorwacji. Głównym gałęziami gospodarki jest turystyka, rybołówstwo i hodowla ryb, przemysł przetwórczy, stoczniowy, transportowy. Na półwyspie uprawia się winorośl i oliwki.
- Motto Unii europejskiej to jedność w różnicach. Dzisiejsza uroczystość jest tego doskonałym przykładem: chociaż dzieli nas 900 kilometrów, to chcemy zacieśniać kontakty i w planach mamy mnóstwo wspólnych przedsięwzięć. Tylko od naszej kreatywności i pomysłowości zależy, czy plany zamienią się w prawdziwe projekty, imprezy i żywe kontakty. – powiedział przewodniczący Istrii, Valter Flego. I nawiązując do naszej prawie 10-letniej obecności w Unii Europejskiej dodał: -Małopolska jest pierwszym regionem, z którym podpisujemy umowę partnerską po wejściu Chorwacji do unii. Nie będziemy się wstydzić prosić was o pomoc i dzielenie doświadczeniem w pozyskiwaniu i zarządzaniu funduszami unijnymi. Zależy nam na ciągłym rozwoju. Z naszej strony służymy wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie turystyki. Chociaż jesteśmy niewielkim regionem, to aż jedna trzecia obrotu z turystyki chorwackiej jest właśnie dzięki Istrii.
Potencjalne projekty i obszary współpracy Małopolski i Istrii to:
- Fundusze europejskie i rozwój regionalny (Wzmocnienie zdolności instytucjonalnej administracji samorządowej oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie przygotowania, zarządzania, wdrażania i kontraktowania funduszy europejskich)
- Rozwój przedsiębiorczości (Wymiana doświadczeń związanych z wdrażaniem funduszy unijnych dla przedsiębiorców, pomiędzy Województwem Małopolskim a Regionem Istrii, wymiana doświadczeń w zakresie przygotowywania terenów inwestycyjnych, Małopolska-Croatia Food Sector Meeting 2014, współpraca samorządów terytorialnych i gospodarczych na przykładzie Komisji Wspólnej Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski (KWSTiGM)
- Kultura (Dziedzictwo jako szansa w integrującej się Europie. Labirynt dziejów - tożsamość historyczna i nowa kultura. Miasta kulturotwórcze i ich wizerunki oraz zarządzanie)
- Edukacja (Staże w branży gastronomiczno-turystycznej Regionów Partnerskich Małopolski i Istrii, międzyregionalne warsztaty naupkowe, Zawodowcy budują współpracę – partnerski projekt podnoszenia kwalifikacji uczniów szkół zawodowych z Małopolski i Regionu Istrii)
- Turystyka (Zarządzanie ofertą turystyczną w regionie – wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, przyroda i kultura Parków Krajobrazowych Małopolski europejską atrakcją turystyczną – wymiana doświadczeń)
- Sport (Młodzieżowe Rozgrywki Sportowe w piłce ręcznej pomiędzy Województwem Małopolskim a Regionem Istrii)
- Zdrowie (Wymiana doświadczeń z zakresu chorób infekcyjnych dzieci, wymiana doświadczeń z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej)
Od lipca tego roku Chorwacja należy do Unii Europejskiej, dlatego w ramach podpisanego porozumienia planowane są również wspólne inicjatywy przedstawicielstwa Regionu Istrii i Województwa Małopolskiego w Brukseli.