Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Małopolscy liderzy przedsiębiorczości społecznej

Samorząd
17 czerwca 2015
fot. Krzysztof Cukier fot. Krzysztof Cukier
Oni udowadniają, że można połączyć przedsiębiorczość ze skuteczną pomocą dla innych. W środowy wieczór poznaliśmy tegorocznych zdobywców tytułu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Statuetki podczas gali konkursowej wręczali laureatom marszałek Marek Sowa, przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska, Małgorzata Marcińska - podsekretarz stanu w MPiPS oraz Wioletta Wilimska - dyrektor ROPS.

- Cieszę się, że ta inicjatywa, która po raz pierwszy została podjęta cztery lata temu, tak dobrze się rozwija. To jest wydarzenie, na które zawsze chętnie przychodzę, bo panuje tu wyjątkowa atmosfera - duch optymizmu, nadziei, wiary w to, że można uwierzyć w siebie i się realizować - mówił marszałek Marek Sowa podczas uroczystego otwarcia gali. - Na tym też polega ekonomia społeczna, abyśmy w trudnych momentach, przy wsparciu innych, podjęli to wyzwanie i rozwijali je. Małopolska wyróżnia się pod tym względem - skala rozwoju przedsiębiorczości społecznej jest u nas dużo większa niż w innych regionach. Chcemy w to inwestować w przyszłości -   dodał marszałek.

Główna nagroda konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2015 - 25 tys. złotych i statuetka - trafiła do Spółdzielni Socjalnej Prima z Pcimia, która mocno angażuje się zdrowe żywienie dzieci i młodzieży z gminy. To nie tylko obsługa szkolnych stołówek, ale również organizacja warsztatów dla uczniów, spotkań z dietetykami czy ciekawych konkursów.

Natomiast w kategorii debiut Małopolskim Liderem Przedsiębiorczości Społecznej została Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie. Pracę w niej znalazły nie tylko osoby bezrobotne, ale też niepełnosprawne czy chorujące psychiczne, które na co dzień prowadzą m.in. trzy kawiarnie znajdujące się na terenie Uniwersytetu Papieskiego. Warto dodać, że spółdzielnia Równość otrzymała też nagrodę publiczności.

Z kolei samorządem lokalnym, który wzorowo wspiera rozwój ekonomii społecznej, została gmina Klucze. Doceniono też działalność Firmy JONIEC, która mocno angażuje się w działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych.

Warto przypomnieć, że konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej jest organizowany od 5 lat przez ROPS w Krakowie. Przez ten czas zgłoszono aż 100 kandydatów, spośród których kapituła konkursu wyłoniła laureatów poszczególnych edycji. Jej przewodniczącym jest Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

(Biuro prasowe)

Galeria zdjęć