Spotkanie miało służyć przedstawieniu parlamentarzystom wywodzącym się z Małopolski najistotniejszych i najbardziej aktualnych spraw dotyczących regionu.
Marszałek Janusz Sepioł po pogratulowaniu posłom i senatorom ich zwycięstwa w wyborach przedstawił aktualny stan wdrażania funduszy strukturalnych w Małopolsce.
Przekazana została również informacja nt. algorytmu podziału środków UE pomiędzy regionalne programy operacyjne. Członkowie zarządu Województwa Małopolskiego zaapelowali o wpłynięcie na zmianę proponowanego algorytmu na lata 2007-2013 na bardziej korzystny dla regionu.
Oprócz przedstawienia inwestycji realizowanych przez samorząd ze środków budżetu państwa (m.in. budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego Podhalańskiej PWSZ w Nowym Targu, stworzenie PWSZ w Oświęcimiu i ochrona zlewni rzeki Raby i zbiornika dobczyckiego), zostały omówione istotne z punktu widzenia rozwoju regionu sprawy wymagające wsparcia ze strony rządowej (m.in. dostosowanie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków–Balice do przepisów UE – Traktat z Schengen oraz komunalizacja terenów leżących m.in. na terenie MPL na rzecz samorządu wojewódzkiego).
Marszałek Janusz Sepioł zaapelował również o zmianę zapisów ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym” – utrzymanie w mocy art. 23 ustawy o szkolnictwie wyższym, który stanowi podstawę prawną przekazywania dotacji dla szkół wyższych. W rezultacie zmian ustawodawczych samorząd województwa nie będzie mógł m.in. przekazać dotacji Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na wypłatę stypendiów z funduszu im. Stanisława Pigonia studentom pochodzącym z Małopolski.
Inną ważną dla samorządu kwestią jest zasada współfinansowania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucji kultury, która wchodzi w życie w 2006 roku. Województwo Małopolskie dąży do tego, aby podpisane zostały porozumienia o współfinansowanie Opery Krakowskiej, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego. Świadomość, że odpowiedzialność za działania instytucji kultury – wcześniej prowadzonych i finansowanych jedynie przez samorządy wojewódzkie – będzie spoczywała również na Ministerstwie Kultury, jest ogromnie ważna i będzie dopingująca dla całego środowiska kulturalnego. - czytamy w uzasadnieniu.
Na zakończenie marszałek wyraził nadzieję, że spotkania zarządu WM z parlamentarzystami będą cyklicznymi forami wymiany informacji dotyczących Województwa Małopolskiego i przedstawiania stojących przed regionem wyzwań.
Algorytm podziału środków na programy regionalne w latach 2007-2013
Witold Śmiałek Marszałek Województwa Małopolskiego
Fundusze pomocowe w Małopolsce – aktualny stan realizacji 9 MB
Janusz Sepioł Marszałek Województwa Małopolskiego