Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, zwracając się z zaproszeniem na konferencję do 200 przedstawicieli instytucji z Małopolski związanych z kształceniem zawodowym, tak uzasadniał potrzebę jej organizacji: - Sądzę, że będzie ona szczególną okazją do popularyzacji dobrych praktyk oraz zwiększenia aktywności wśród podmiotów, współodpowiedzialnych za podnoszenie jakości edukacji zawodowej w naszym regionie.
Podczas uroczystego powitania gości Marszałek wyraził zadowolenie z uczestnictwa w konferencji także strony rządowej, którą reprezentowała poseł Urszula Augustyn, Wiceprzewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – Cieszymy się, że głos Małopolski w dziedzinie kształcenia zawodowego będzie słyszalny także w Parlamencie – powiedział. W swojej prezentacji Marszałek omówił kwestię kształcenia zawodowego w polityce regionalnej Małopolski.
Konferencja była okazją do popularyzacji dobrych praktyk oraz zwiększenia aktywności wśród podmiotów współodpowiedzialnych za podnoszenie jakości edukacji zawodowej w naszym regionie. W debacie wzięli udział prelegenci z Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Szwajcarii, którzy reprezentując poszczególne kraje przedstawili systemy kształcenia zawodowego dzieląc się dobrymi doświadczeniami w przygotowaniu kadr do potrzeb europejskiego rynku pracy.
Obrady konferencji i wymiana międzynarodowych doświadczeń pozwoliła na dokonanie wnikliwej analizy kształcenia zawodowego w Małopolsce, porównania go z systemami kształcenia w krajach unijnych i dostosowania do współczesnych wymogów. O kształceniu zawodowym w polityce regionalnej Małopolski mówili: Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i Agata Szuta - p.o. Małopolskiego Wicekuratora Oświaty, a o systemie kształcenia zawodowego i praktycznego w Polsce Grażyna Osicka - Dyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Warszawie.
Konferencja była jednym z elementów współpracy Województwa Małopolskiego z regionami partnerskimi, m.in. Turyngią i Regionem Rhone-Alpes oraz Fundacją Regionów Europejskich na rzecz Badań nad Edukacją i Kształceniem Zawodowym (FREREF) i dlatego prelegentami podczas konferencji byli: Thomas Sempf - Dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Kwalifikacji Ministerstwa Gospodarki, Technologii i Pracy Turyngii, Michel Delivert - Specjalista ds. rozwoju kompetencji w centrum doradztwa OPCALIA w Regionie Rhone-Alpes, Jean-Claude Gosteli - członek Rady Międzykantonalnej ds. Nauczania w Szwajcarii Romańskiej oraz Lidwien Wagenmans - Kierownik Działu Współpracy i Praktyk Zawodowych Krajowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Holandii.
(mkraw)