W swoim powitalnym wystąpieniu Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa zwrócił uwagę na istotną rolę, jaką odgrywają takie inicjatywy jak INSPIRE, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Podkreślał korzyści, jakie będą płynęły z możliwości szybkiego pozyskiwania informacji, nawet na poziomie globalnym, bez konieczności ponoszenia każdorazowo znaczących nakładów finansowych. Zasadność tego typu projektów pokazują doświadczenia województwa małopolskiego, które od wielu lat tworzy i zarządza informacja przestrzenną ukierunkowaną na potrzeby regionu.
INSPIRE to INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe, czyli Infrastruktura Informacji Przestrzennej w Europie. INSPIRE to zespół środków prawnych, organizacyjnych i technicznych zapewniający powszechny dostęp do danych przestrzennych i związane z nimi usługi na terenie Unii Europejskiej. Podstawami prawnymi INSPIRE są: dyrektywa INSPIRE Parlamentu Europejskiego i Rady, która, jako dyrektywa, ma znaczenie wiążące co do rezultatu, przepisy implementacyjne INSPIRE, które są decyzjami Komisji Europejskiej w całości mającymi znaczenie wiążące dla państw członkowskich.
W państwach Wspólnoty Europejskiej istnieje olbrzymia liczba baz danych, które są rozproszone po rożnych instytucjach w zależności od dziedziny, której dotyczą. Zebranie kompletu informacji przestrzennych dotyczących określonego regionu jest bardzo czaso- i pracochłonne a porównywanie tych danych pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej jest bardzo ciężkie gdyż nie są one zharmonizowane. Aby pozyskiwanie danych i ich porównywanie w ramach UE było szybkie, łatwe i chętniej wykorzystywanym narzędziem do zarządzania szeroko pojętym środowiskiem stworzono inicjatywę nazwaną INSPIRE.
Krakowskie Spotkania z INSPIRE stały się szerokim forum wymiany poglądów związanych zarówno bezpośrednio jak i tylko pośrednio z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej, przyjętą 14 marca 2007r. Implementacja Dyrektywy w Polsce będzie trwała wiele lat, ale obok konieczności spełnienia przez kraje UE określonych w dokumencie warunków, istotny jest inny aspekt INSPIRE: przypomnienie, że informacja przestrzenna jest wykorzystywana prawie we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Dlatego przedstawiciele różnych branż powinni wymieniać doświadczenia, uzgadniać terminologię, formułować potrzeby w zakresie tworzenia i wykorzystywania geoinformacji.
Tematem przewodnim IV Sympozjum jest „Geoinformacja w kształtowaniu przestrzeni”. Temat ten jest komplementarny w stosunku do podejmowanych w poprzednich latach, a w sposób szczególny nawiązuje do tematu ubiegłorocznych Spotkań - „Dziedzictwo kulturowe jako element geoprzestrzeni”. Tylko rozważne, przyjazne człowiekowi i przyrodzie kształtowanie przestrzeni stwarza warunki do wzbogacania dziedzictwa kulturowego przez kolejne pokolenia. Warunkiem podejmowania optymalnych decyzji kształtujących przestrzeń jest geoinformacja jako baza wiedzy o zaistniałych przekształceniach krajobrazu i zbiór danych potrzebnych do modelowania przestrzeni geograficznej oraz przewidywania zmian w bliższej i dalszej przyszłości.