W ustawie o Zintegrowanym Systemie Edukacji pominięto wyliczenie ustawy o organizacji i prowadzeniu działalności kulturalnej, jako podstawy prawnej dla podmiotów z sektora kultury do tworzenia kwalifikacji sektorowych. Tomasz Włodarski, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, mówi o kulturze już nie tylko jako o wydarzeniu artystycznym lub rozrywkowym, czy o turystyce kulturowej, ale podkreśla społeczną rolę kultury. - Kultura stanowi działanie, które buduje tożsamość naszych lokalnych społeczności, wspiera wartości w naszych wspólnotach, integruje nas, a nawet działa przeciw wykluczeniu społecznemu czy oddziałuje pozytywnie na zdrowie.
Tym bardziej, że w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego 2030 bardzo mocny nacisk kładzie się na podnoszenie jakości życia mieszkańców naszego regionu poprzez działania kulturalne, a nawet strategia Srebrna Małopolska jest mocną egzemplifikacją działań na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego seniorów poprzez działania kulturalne. - We wszystkich 25 instytucjach kultury Województwa Małopolskiego mamy działy edukacji. Zapraszamy lokalne społeczności do odwiedzania naszych muzeów czy ośrodków kultury i aktywnie uczestniczyć w podejmowanych tam działaniach – informuje dyrektor Włodarski.
W 2023 roku w Polsce w instytucjach kultury pracowało 87,1 tys. osób, nie licząc organizacji, które prowadzą działalność kulturotwórczą. W 2022 roku w przemysłach kultury i kreatywnych pracowało 256 tys. osób. - To, co proponujemy, dotyczy bardzo szerokiej grupy ludzi, dotyczy nie tylko publicznych instytucji kultury, ale także sektora rynku pracy, animatorów, edukatorów pracujących w samorządowych, dotyczy także rodziców, którzy wybierając ofertę z sektora kultury chcieliby się na ten temat jak najwięcej dowiedzieć. Taka systematyzacja poprzez kwalifikacje w kulturze na pewno by pomogła – zakończył dyrektor MIK.
Uczenie się przez całe życie
Nazwanie kompetencji i kwalifikacji osób, pracujących w sektorze kultury pozwala na podniesienie jakości ich pracy, przyczynia się do zwiększonej motywacji, dając poczucie przynależności do zorganizowanego sektora, w którym istnieją kryteria oceny jakości świadczonych usług.
Ireneusz Bochno, główny analityk z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie zwraca uwagę na wiedzę, umiejętności i kompetencje. – Ważne jest uczenie się przez całe życie. Kwalifikacje sektorowe są potrzebne w najrozmaitszych branżach zawodowych, z kolei te wolnorynkowe odpowiadają na potrzeby społeczne lub wolnego rynku. Sektor kultury sprzyja ludziom o otwartych i kreatywnych umysłach – zauważył w swoim wystąpieniu pracownik IBE.
Swoim przedmówcom wtórował Michał Rydzewski, zastępca dyrektora ds. profesjonalizacji i wsparcia sektora kultury oraz stypendiów w Narodowym Centrum Kultury. – To, co jest najistotniejsze w tej pracy, to wymiar wiedzy i kompetencji. Poprawka w ustawie, o którą wnioskujemy, jest z pozoru niewielką zmianą, ale dającą duże możliwości – podsumował dyrektor Rydzewski.
Kolejny Konwent Marszałków w czerwcu 2025 roku
Olgierd Geblewicz, prezes Związku Województwa Rzeczpospolitej Polskiej podziękował marszałkowi Łukaszowi Smółce za serdeczną gościnę i wspaniałą organizację. – Podziękowania dla całego Zarządu Województwa Małopolskiego i pracowników za obradowanie w tak fantastycznej atmosferze. Dziękuję wszystkim za obecność i zaangażowanie.
Marszałek Łukasz Smółka, nim oficjalnie zamknął pierwszy w tym roku Konwent Marszałków Województw RP w Małopolsce, zaprosił gości na dwa kolejne ważne wydarzenia.
Serdecznie zapraszam 6 kwietnia na mszę św. w katedrze na Wawelu, z okazji Tysiąclecia Koronacji Króla Polskiego Bolesława Chrobrego. Między 16 a 18 czerwca planujemy organizację Eurokonferencji Regiony w Polsce. Rozwój i Bezpieczeństwo
- zaprosił gospodarz regionu.