Posiedzenie rozpoczęło się od zaopiniowania projektów uchwał na najbliższą sesję sejmiku. Następnie radni zapoznali się z informacją o realizacji wojewódzkiego program dotyczącego wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych w Województwie Małopolskim na lata 2014 – 2020. Radni zawnioskowali o rozszerzenie raportu o większą ilość danych.
Komisja odmówiła także wyniki badania „Ocena zasobów pomocy społecznej województwa małopolskiego za 2018 r.” W dyskusji nad nim szczególnie wiele uwagi radni poświęcili kwestii rozbudowy sieci placówek zajmujących się opieką nad seniorami. W ciągu siedmiu lat, kiedy prowadzone jest badanie ich ilość wzrosła parokrotnie.
Wśród zagadnień omawianych przez komisję znalazł się też projekt Małopolska. Kultura Wrażliwa, który został zainicjowany w 2016 roku przez samorząd województwa małopolskiego. Jest to pierwszy systemowy projekt, realizowany przez 24 instytucje kultury województwa małopolskiego, który koncentruje się na tematyce obecności osób z niepełnosprawnościami w instytucjach kultury i korzystania przez te osoby z oferty kulturalnej.
W ramach projektu realizowane są działania, które przyczyniają się do podniesienia poziomu otwartości i dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi i ruchowymi. Corocznym podsumowaniem wszystkich działań jest nadanie instytucjom kultury przez Zarząd Województwa Małopolskiego świadectw otwartości i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Działania Województwa Małopolskiego na rzecz dostępności instytucji kultury zostały docenione i wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Samorząd Równych Szans oraz w kolejnej edycji konkursu Lodołamacze 2018.