W rozmowie telefonicznej uzyskał od premiera obietnicę, że niezależnie od rozstrzygnięć wczorajszego posiedzenia Komitetu sprawa szkoły stanie najbliższym – wtorkowym posiedzeniu rządu. Marszałek ma nadzieję na pozytywną decyzję Rady Ministrów umożliwiającą rozpoczęcie nauki w nowym roku akademickim.
Przypominamy, że 9 lipca 2004 roku wniosek Samorządu Województwa Małopolskiego w sprawie powołania tej uczelni został zaopiniowany pozytywnie przez Państwową Komisję akredytacyjną. W styczniu tego roku wobec bezczynności organów ministerialnych marszałek wystąpił z listem otwartym do premiera. W następstwie interwencji prof. Belki otrzymał datowane na 27 stycznia 2005, zapewnienie od Ministra Edukacji o rychłym zakończeniu formalności i podjęciu decyzji o utworzeniu szkoły do 1 maja.
Treść listu Marszałka Janusza Sepioła z 11 stycznia 2005 r.:
Szanowny Panie Premierze,
Zbliża się 60 rocznica wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Oczy całego świata przez kilka dni będą zwrócone na Oświęcim. Będziemy tam podejmować najważniejsze osobistości w skali globalnej. Najwyższa więc pora przypomnieć o zobowiązaniach Kraju i Rządu wobec Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej, zapisanych w Oświęcimskim Strategicznym Programie Rządowym. Jednym z najważniejszych celów OSPR był rozwój Oświęcimia jako wielofunkcyjnego ośrodka edukacyjnego o charakterze regionalnym
i międzynarodowym.
Największe zaniepokojenie w mieście, subregionie oświęcimskim i w Małopolsce budzi nie rozstrzygnięta sprawa utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Oświęcimiu. Wniosek Samorządu Województwa Małopolskiego złożony
w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu w dniu 27 września 2003r., po uzupełnieniach i poprawkach został w całości zaopiniowany pozytywnie przez Państwową Komisję Akredytacyjną w dniach 8 i 9 lipca 2004r. Od tego czasu minęło już sześć miesięcy i wciąż brak jakichkolwiek informacji o dalszych działaniach Ministerstwa. Wciąż odsuwany jest termin utworzenia tej uczelni.
Samorząd Województwa Małopolskiego jako wnioskodawca utworzenia uczelni, jest stałym adresatem pytań o termin jej powołania i rozpoczęcie działalności. Kierują je zarówno uczestniczące w procesie tworzenia PWSZ w Oświęcimiu samorządy, przyszli wykładowcy, jak również mieszkańcy oraz media. Z przyszłą działalnością tej uczelni wiązane są ogromne oczekiwania całej społeczności ziemi oświęcimskiej, która widzi w niej szansę rozwoju i zmiany jednostronnego wizerunku miasta. Świadczyć o tym mogą pięcioletnie już starania o jej utworzenie. Jesteśmy przekonani, że uczelnia ta może odegrać w życiu Oświęcimia ważną rolę, otwierając nowe perspektywy dla miasta, jako ośrodka edukacji. Powstanie w Oświęcimiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej leży w interesie wszystkich, którym zależy na rzeczywistym jego rozwoju.
Samorząd Województwa Małopolskiego wspólnie z samorządami lokalnymi zadeklarował pomoc finansową w przygotowaniu uczelni do działalności oraz gotowość dalszej pomocy w jej wyposażeniu. W latach poprzednich samorządy deklarowały wsparcie finansowe w utworzeniu szkoły, planując w swoich budżetach środki finansowe na ten cel. Niestety przesuwający się moment powołania uczelni uniemożliwiał ich wydatkowanie.
Zarząd Województwa Małopolskiego za zgodą zainteresowanych samorządów, podjął się także realizacji prac związanych z adaptacją budynku dla uczelni. Jesteśmy technicznie i finansowo przygotowani do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego po to, aby na dzień 1 października 2005r. uczelnia mogła rozpocząć działalność dydaktyczną w dobrze przygotowanym obiekcie. Decyzje o uruchomieniu prac adaptacyjnych uzależnione są jednak od długo oczekiwanej decyzji Rządu R.P. o powołaniu PWSZ w Oświęcimiu. Jej dalsze opóźnianie spowoduje, że rozpoczęcie działalności tej instytucji w przyjętym terminie będzie niemożliwe.
Panie Premierze,
W naszym przekonaniu, nie powinno być obecnie żadnych przeszkód w utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Odpowiedź potwierdzająca termin jej powołania, umożliwiająca rozpoczęcie jej działalności od 1 października 2005r., będzie probierzem stosunku kierowanego przez Pana Rządu do spraw Oświęcimia. Odkładanie decyzji stanie się przyczyną dalszego rozgoryczenia mieszkańców tego miasta i Małopolski oraz źródłem przekonania, że troska o Oświęcim, o której się tyle słyszy, jest jedynie koniunkturalną deklaracją wobec mieszkańców żyjących w tym najbardziej chyba znanym mieście w Polsce.
Treść listu Ministra Edukacji Narodowej do Premiera Marka Belki z dnia 27 stycznia 2005 r., przesłany do wiadomości marszałkowi Januszowi Sepiołowi:
Szanowny Panie Premierze,
W nawiązaniu do pisma Pana Janusza Sepioła Marszałka Województwa Małopolskiego z dnia 11 stycznia 2005 r., skierowanego na ręce Pana Premiera, dotyczącego utworzenia w Oświęcimiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, pragnę uprzejmie poinformować, że procedura legislacyjna w sprawie uruchomienia uczelni w tym mieście została wszczęta po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, iż w trakcie prac legislacyjnych niezbędne stało się określenie przez władze lokalne źródła sfinansowania modernizacji obiektów przeznaczonych do przekazania na własność przyszłej uczelni, W tym miejscu muszę zaznaczyć, iż środki przeznaczane z budżetu państwa na utworzenie nowej szkoły zawodowej ograniczane są prawie wyłącznie do pokrycia kosztów wynagrodzeń i pomocy materialnej dla studentów. Bez przeznaczenia przez samorząd lokalny bazy materialnej wystarczającej do utworzenia szkoły, Minister nie może decydować się. samodzielnie na tego typu przedsięwzięcie. W związku z powyżej przedstawioną sytuacją, Starosta Oświęcimski -jako dysponujący mieniem proponowanym na bazę uczelni - został poproszony o wskazanie, kto pokryje koszty remontu i podstawowego wyposażenia budynków. Odpowiedź Marszałka Województwa Małopolskiego w tej sprawie, umożliwiająca wznowienie prac nad projektem rozporządzenia, wpłynęła do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w grudniu 2004 r.
Odnosząc się do terminu wydania rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia PWSZ w Oświęcimiu, uprzejmie informuję, iż po zakończeniu uzgodnień wewnętrznych, projekt tego aktu prawnego niezwłocznie zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i społecznych. Po ich przeprowadzeniu możliwe stanie się wystąpienie z odpowiednim wnioskiem do Pana Premiera.
Przedstawiając powyższe, pragnę powiadomić, że podjęte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu działania, związane z uruchomieniem procesu legislacyjnego, zakładają utworzenie państwowej wyższej szkoły zawodowej w Oświęcimiu z dniem 1 rnaja 2005 roku, co umożliwi rozpoczęcie kształcenia z dniem 1 października 2005 roku - zgodnie z obowiązującym w szkolnictwie wyższym cyklem kształcenia.