Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Kamil Stoch i Gregor Schlierenzaurer wygrali w Zakopanem

Samorząd
24 stycznia 2012
Puchar Świata w skokach narciarskich stał się kultowym wydarzeniem sportowym w Zakopanem. Nieprzerwanie od 2002 roku w styczniu pod Tatry ściągają najlepsi skoczkowie z całego świata. W tym roku finansowego wsparcia zawodom udzieliło województwo małopolskie.

Turniej otworzył  marszałek Marek Sowa  słowami. - Obecność tylu tysięcy kibiców w Zimowej Stolicy Polski potwierdza, że skoki narciarskie cieszą się niesłabnącą popularnością i stały się dyscypliną narodową. Życzę powodzenia naszej reprezentacji na czele z Kamilem Stochem – podkreślił marszałek. Jego słowa szybko znalazły potwierdzenie w pierwszym dniu zawodów. Kamil Stoch w drugiej serii poszybował na odległość 135 metrów i w imponującym stylu wygrał czwarte zawody w karierze. Za plecami skoczka z Zębu uplasowali się Niemiec Richard Freitag i Austriak Andreas Kofler, lider cyklu Pucharu Świata. Turniej rozegrano z 15 minutowym opóźnieniem z powodu intensywnych opadów śniegu i silnie wiejącego wiatru. Do konkursu głównego awansowało 10 polskich zawodników, a czwórka z nich trafiła do czołowej 30-tki. Ostatecznie Aleksander Zniszczoł zajął dziewiąte miejsce, Piotr Żyła (wygrał kwalifikacje skokiem na 131 metr) był 16, a Maciej Kot 25.

Dzień później w obecności 20 tys. widzów Stoch wypadł słabiej (122 i 133,5 m) i zawody ukończył na siódmej pozycji. Bezkonkurencyjny okazał się Schlierenzaurer (131,5 i 132 m) wyprzedzając na podium Richarda Freitaga i Norwega Andersa Bardala. Tym samym 22-letni Austriak wywalczył 39. zwycięstwo w swojej karierze i pod tym względem zrównał się z Adamem Małyszem. Do legendarnego Fina Mattiego Nykaenena (46 wygranych w Pucharze Świata) brakuje mu już tylko siedem zwycięstw.

Marszałek uczestniczył w dekoracji zwycięzców turnieju, jak również uhonorował Sarę Hendrickson, triumfatorkę rozgrywanego równolegle Pucharu Kontynentalnego Kobiet w skokach narciarskich na Średniej Krokwi.
W tym roku Województwo Małopolskie podpisało umowę z Tatrzańskim Związkiem Narciarskim na promocję regionu podczas trwania Pucharu Świata w skokach narciarskich.