W uroczystości uczestniczyło wielu gości ze świata medycznego, jak również wiceminister zdrowia Marek Haber, wojewoda Małopolski Stanisław Kracik oraz przedstawiciele administracji samorządowej.
Oficjalne obchody poprzedziła msza święta w tarnowskiej Bazylice Katedralnej oraz złożenie wiązanek kwiatów na grobach poprzednich dyrektorów szpitala na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Podczas uroczystej gali odbyła się prezentacja dziejów szpitala, wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych oraz prezentacja bogato ilustrowanej monografii wydanej z okazji jubileuszu pod redakcją historyka dziejów Tarnowa Antoniego Sypka. Wykład na temat „Marzenia o Szpitalu” wygłosił profesor Andrzej Szczeklik uznany autorytet w dziedzinie kardiologii i pulmonologii, najstarszy syn patrona szpitala. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego CON AFFETTO. Gali towarzyszyła wystawa fotografii prezentującej historię szpitala.
fot. Paweł Topolski
Wicemarszałek Roman Ciepiela - w uznaniu zasług dla rozwoju szpitala w latach 1994-98, kiedy to pełnił funkcję prezydenta Tarnowa - został uhonorowany nagrodą - pamiątkową statuetką - wręczoną przez dyrektora Szpitala Marcina Kutę. Wicemarszałek pogratulował tak wspaniałej rocznicy i podziękował wszystkim, którzy zapracowali na tak bogatą historię szpitala. Podkreślił, że szpital ma bardzo dobrą opinię wśród pacjentów, a w imieniu mieszkańców Tarnowa podziękował za sprawowaną opiekę. Z okazji jubileuszu przekazał na ręce dyrektora szpitala historyczny dokument: oryginał dyplomu nadania stopnia doktora nauk medycznych w 1855 roku przez ówczesnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego dla pierwszego lekarza zatrudnionego w tarnowskim szpitalu - Wilhelma Jana Kocha.
Tarnowski „Stary” Szpital został założony w 1835 r. w budynku nieczynnego browaru księcia Sanguszki w okresie panującej epidemii tyfusu, cholery oraz klęsk powodzi i głodu. Już 15 lat później placówka zaczęła spełniać wszystkie normy obowiązujące w Cesarstwie Austriackim, dzięki czemu mogła działać jako szpital publiczny. Po rozbudowie dokonanej w latach 1860-1865 był to jeden z największych i wzorowo urządzonych szpitali w Galicji. W wyniku zniszczeń, jakich szpital doznał w czasie II wojny światowej, leczenie przeniesiono do szpitala żydowskiego, mieszczącego się po drugiej stronie ulicy, po czym wkrótce oba szpitale połączono w jedną placówkę. Po wojnie zdewastowany szpital został odbudowany i stał się drugim pod względem wielkości w byłym województwie krakowskim. W latach 1945-89 jego struktura była kilkakrotnie zmieniana, a od 1997 roku funkcjonuje pod nazwą Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Proces przekształceń własnościowych całkowicie zakończył się w 2000 roku i od tego czasu działalność skoncentrowana jest przede wszystkim na lecznictwie zamkniętym.
Obecnie to jeden z najnowocześniej działających, wielospecjalistycznych szpitali. Na bieżąco wprowadzany jest nowy sprzęt medyczny i innowacyjne techniki leczenia oraz sukcesywnie modernizowana infrastruktura. Posiada 12 oddziałów szpitalnych, stację dializ, nowocześnie wyposażone sale operacyjne, pion diagnostyki medycznej, 12 poradni specjalistycznych. Placówka wykonuje wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową posiadając koronarograf, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy oraz nowe aparaty echokardiograficzne i ultrasonograficzne. Wysoka jakość diagnostyki w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami, umiejętnościami oraz doświadczeniem personelu medycznego gwarantuje odpowiedni zakres i poziom leczenia oraz bezpieczeństwo pacjentów. Szpital prowadzi także działalność dydaktyczno-naukową realizując program szkoleń dla lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. Ponadto placówka uczestniczy w projektach naukowo-badawczych we współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi ośrodkami klinicznymi. Szpital otrzymał certyfikat ISO 9001:2008 oraz zajmuje wysoką pozycję w ogólnopolskich rankingach. Posiada liczne nagrody między innymi „Lider Innowacji 2007” przyznawanej przez marszałka Województwa Małopolskiego.