Letnia Szkoła Wyszehradzka jest inicjatywą Stowarzyszenia Willa Decjusza realizowaną od 2002 roku. Jest to przedsięwzięcie o charakterze lokalnym i makroregionainym skupiające się na upowszechnianiu kultury i europejskiego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień Grupy Wyszehradzkiej oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Zamysłem jest stworzenie, alternatywnej dla studiów regulaminowych, platformy studiów zaawansowanych. Wyjątkowym, corocznym efektem Letniej Szkoły jest budowanie akceptacji, przyjacielskich więzi i klimatu współpracy pomiędzy młodymi ludźmi, którzy wkrótce tworzyć będą elity polityczne, kulturalne i gospodarcze w swoich krajach.Do udziału zapraszani są studenci, doktoranci i młodzi profesjonaliści z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Polski, Słowacji i Węgier, a także grupa obserwatorów z innych państw, m.in. z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Rumunii i Mołdowy, wyłonionych przez grono ekspertów na podstawie nadesłanych CV, listów motywacyjnych i referencji.
Zdobyta przez uczestników wiedza teoretyczna będzie podstawą konkretnych przedsięwzięć. W czasie zajęć warsztatowych studenci opracują własne projekty z zakresu współpracy międzynarodowej w obszarach gospodarki, polityki i kultury. Realizowane będą także projekty artystyczne - fotograficzny i filmowy.
W bloku poświęconym kulturze odbędą się wystawy, koncerty i spotkania z artystami. Po raz pierwszy zaplanowano mini-festiwal wyszehradzki. Pokazy etiud filmowych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej będą połączone z dyskusją tematyki i nowych tendencji w kinematografii. Uczestnicy Szkoły wezmą aktywny udział w życiu kulturalnym Krakowa, a podczas wyjazdowej sesji poznają malownicze zakątki Małopolski. Studenci prezentować ,będą wybrane aspekty tradycyjnej i nowoczesnej kultury swoich krajów, co pozwoli im zrewidować swoją niejednokrotnie powierzchowną znajomość sąsiednich krajów i narodów.