Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

II Małopolskie Forum Srebrnej Gospodarki

Samorząd
04 marca 2016
Na jaką pomoc mogą w Małopolsce liczyć seniorzy i osoby, które się nimi opiekują? W ramach jakich konkursów można się teraz o wsparcie unijne na projekty z dziedziny srebrnej gospodarki? Odpowiedzi na te i inne pytania szukano podczas posiedzenia II Małopolskiego Forum Srebrnej Gospodarki, które odbyło się w piątek w Krakowie. Obrady otworzył wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przedstawiciele m.in. samorządów, urzędów pracy czy organizacji pozarządowych spotkali się w piątek w Krakowie by rozmawiać o sytuacji seniorów w Małopolsce. Jak podkreślał podczas swojego wystąpienia wicemarszałka Wojciecha Kozaka, w ciągu ostatnich lat idea srebrnej gospodarki zyskała mocno na popularności.

- Musimy pamiętać, że starość to w dużej mierze nie stan ciała, ale… naszego umysłu. Wystarczy spojrzeć tylko na seniorów, którzy angażują się w działalność uniwersytetów trzeciego wieku. Tryskają wręcz energią, mają mnóstwo pomysłów. To ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać – mówił wicemarszałek Kozak, dodając, że w samej Małopolsce jest ponad pół setki UTW.

Wicemarszałek Małopolski wspomniał również o tym, że efektami spotkań w ramach Małopolskich Forów Srebrnej Gospodarki są zawsze ciekawe wnioski i konkretne propozycje, które mogą wpływać na lepsze funkcjonowanie tej dziedziny.

- Pamiętajmy, że dobrze prosperująca gospodarka – nie tylko ta „srebrna” – to ta z siwymi włosami i młodymi rękami – zakończył wicemarszałek Wojciech Kozak.

W trakcie II Małopolskiego Forum Srebrnej Gospodarki uczestnicy konferencji mogli wysłuchać szeregu wystąpień dotyczących sytuacji seniorów. Wśród nich znalazło się m.in. wystąpienie radnego województwa Kazimierza Czekaja oraz referat Rafała Soleckiego, dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, dotyczącego wsparcia unijnego na projekty aktywizujące i integrujące rożne grupy społeczne, w tym właśnie osoby starsze. Jak podkreślał, w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na działania te zabezpieczono 232 mln euro.
(Biuro prasowe)

Galeria zdjęć