Festiwal rozpoczął się koncertem "Muzyka Karpat" na sądeckim rynku. Wystąpili artyści z Czech, Ukrainy, Szwajcarii, w tym współorganizatorzy Festiwalu, grupa Karpaty Magiczne, która zaprezentowała tradycyjną muzykę graną na karpackich instrumentach oraz nowe brzmienia uzyskiwane dzięki nowoczesnej technologii. Grupa taneczna SITE SPECIFIC ACTION z Krakowa przedstawiła kilkunastominutową akcję "Wózek Warhola" z muzyką Karpat Magicznych, zrealizowaną według pomysłu Bogdana Kiwaka i Marka Styczyńskiego.
fot. Józef Augustyn
Organizatorzy Festiwalu – Instytut Europa Karpat - przygotowali bogaty i ciekawy program plenerowych spektakli, pokazów i akcji artystycznych, które odbywały się na placach i ulicach Nowego Sącza, Zakliczyna i Biecza oraz w salach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ (Nowy Sącz) i Muzeum MANGGHA (Kraków). Był świetny występ kuglarsko-szczudlarsko-pirotechniczny grupy Lokomotora z Krakowa; dwuosobowy Cyrk Anime z Nowego Sącza zorganizował dla najmłodszych warsztaty żonglerki, kurs puszczania wielkich baniek mydlanych i chodzenia na szczudłach; Krystyna Andrzejewska-Marek, artystka rzeźbiarka, wykładowca ASP w Gdańsku prezentowała w Miasteczku Galicyjskim sztukę wypalania ceramiki raku; Monika Drożyńska, artystka wizualna i projektantka mody, prekursorka polskich "concept-store" w ramach Akcji "ADAM" ułożyła wokół pomnika Adama Mickiewicza napis z kwiatów; artyści Akademickiego Teatru Lalek ze Lwowa wystawili plenerowy spektakl dziecięcy „Kolorowe mleko”; za sprawą asystentki z ASP z Krakowa Marii Rzący oraz dwóch dyplomantek tej uczelni Ani Baranowskiej i Weroniki Gajdy, dzieci i młodzież mieli okazję popróbować rzeźbienia w glinie ceramicznej.
fot. Józef Augustyn
W ramach festiwalowej "Drakuliady" w dużej sali kinowej MCK "Sokół" odbył się pokaz niemego filmu Murnaua z 1922 roku "Nosferatu - symfonia grozy", w roli tapera wystąpił organista Ireneusz Wyrwa.
fot. Józef Augustyn
fot. Józef Augustyn
fot. Józef Augustyn
Niecodziennym gościem finału festiwalowych wydarzeń był ks. Stanisław Kardynał Dziwisz, Metropolita Krakowski, który spotkał się z artystami w Miasteczku Galicyjskim.
fot. Józef Augustyn
fot. Józef Augustyn
Głównym celem Międzynarodowego Multimedialnego Festiwalu Sztuki „Małopolska – Karpaty OFFer” jest przedstawienie różnorodnych zjawisk kulturowych i wyjątkowej aktywności twórczej mieszkańców Karpat, ich swoistej duchowej wspólnoty oraz szacunku dla tradycji, na kanwie której wyrasta rozmaitość współczesnych zjawisk artystycznych. Poszczególne dni festiwalowe były poświęcone różnym sztukom – muzyka, sztuki plastyczne, taniec, działania teatralne i parateatralne, film, fotografika.
Festiwal był w 50% finansowany z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
(jaug)
fot. Józef Augustyn