Tegoroczny laureat - Grzegorz Krawczyk z Lachowic - ma 32 lata i jest sołtysem od 12 lat. Odbierając nagrodę przyznał, że w życiu stara się kierować słowami Jana Pawła II. – Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia – dodaje.
Oprócz nagrody głównej -czyli czeku na 50 tys. zł - Grzegorz Krawczyk otrzymał także laptopa i GPS, by jak podkreślił marszałek Marek Sowa, poprowadził go do sukcesu.
- Sołtysowi Krawczykowi gratuluję zwycięstwa i zdobycia tego prawdziwie prestiżowego tytułu - mówił marszałek Marek Sowa do zgromadzonych w Woli Filipowskiej uczestników finału konkursu. - Mieszkańcom Lachowic gratuluję tak sprawnego i dobrze zorganizowanego sołtysa. Możecie być z niego dumni - dodał marszałek. Podkreślił rolę, jaką odgrywają sołtysi w lokalnych społecznościach.
- To wy jesteście najbliżej swoich mieszkańców, to wy jestecie najbliżej ich problemów - mówił marszałek dodając, że dziś sołtysi mają dużo możliwości starania się o dodatkowe pieniądze na różne inwestycje. - Zgłaszajcie wspólnie duże projekty, takie mają większe szanse na powodzenie - zachęcał marszałek Sowa sugerując, że wszyscy sołtysi mogą zabiegać o większe inwestycje za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania.
Miejsce na tegoroczne rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego sołtysa nie było wybrane przypadkowo: najlepszym sołtysem Małopolski ubiegłorocznej edycji był Adam Godyń, sołtys Woli Filipowskiej w gminie Krzeszowice (pow. krakowski).
Konkurs na najlepszego sołtysa jest organizowany każdego roku wspólnie przez Województwo Małopolskie oraz Małopolskie Stowrzyszenie Sołtysów. Województwo funduje nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł. Pieniądze zasilają budżet gminy, z której wywodzi się zwycięski sołtys i mają być w całości przeznaczone na inwestycje w jego miejscowości.
O zwycięstwie danego sołtysa w konkursie decyduje szereg czynników. Podstawowe kryteria, które są brane pod uwagę to:
- inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa
- współpraca z samorządem gminnym
- współpraca z mieszkańcami
- inicjatywy lokalne podjęte i realizowane przez sołtysa, w tym kultura i promocja
Wniosek o nagrodzenie sołtysa składa gmina, a wójt lub burmistrz dodaje do wniosku swoją opinię o sołtysie. Najlepszego sołtysa województwa wybiera komisja konkursowa składająca się z członków zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz przedstawiciela Województwa Małopolskiego. W Małopolsce jest ok. 2 tys. sołtysów.
Wśród nagrodzonych sołtysów znaleźli się także:
(II miejsce) Józef Cionek z Lipinek, Józef Jewula z Dębiny Łętowskiej
(III miejsce) Jan Macioł ze Skomielnej Białej, Czesław Ruchała z Stadeł, Michał Mysza z Mszany Górnej, Roman Sacha z Łysej Góry, Wojciech Bednarczyk z Czorsztyna, Franciszek Babło z Zaborowa.