W gminie Gromnik powstaje najlepsze wino w Polsce, które święci triumfy na prestiżowych, krajowych konkursach. Z powodzeniem działa tu kilka winnic, które produkują wino białe, czerwone, a także różowe. Równie dużym uznaniem smakoszy cieszy się miód z miejscowych pasiek, zdrowy i wolny od zanieczyszczeń przemysłem.
Zorganizowane już po raz drugi święto było okazją do opowiedzenia o powstawaniu obu produktów. Degustacjom towarzyszyły występy na tymczasowej scenie, którą docelowo zastąpić ma stały amfiteatr w parku w centrum Gromnika.
- Skoro jest to już drugie spotkanie to mam nadzieję, że będzie trzecie i następne a produkcja winiarska na tym terenie będzie się dalej dynamicznie rozwijać, bo lata mamy coraz cieplejsze – stwierdził Roman Ciepiela, który w imieniu swoim i Stanisława Sorysa, członka zarządu województwa odebrał od wójta i mieszkańców gminy symboliczny kosz z miejscowymi smakołykami.
- W ten sposób chcemy podziękować za wsparcie w realizacji mnóstwa ważnych dla mieszkańców zadań, które udało się w ostatnich latach zrealizować przy współudziale samorządu województwa – podkreślał Bogdan Stasz, wójt Gromnika. Wymienił m.in. remont gminnego ośrodka kultury, rozbudowę zespołu szkół w Gromniku, remont sali muzycznej w Siemiechowie, budowę niemal dziewięciu kilometrów chodników przy drogach wojewódzkich – w Siemiechowie, Gromniku i Chojniku, 44 kilometrów wodociągu i prawie 20 kilometrów kanalizacji, remont i rozbudowę remiz w całej gminie, odnowę centrów wsi oraz modernizację dwóch dróg wojewódzkich, które przecinają gminę wszerz i wzdłuż.
- Nie przyjechałem po podziękowania, bo to wszystko udało się nam zrobić wspólnie, ale po to, aby promować małopolskie produkty. Tym wyróżniamy się wśród innych regionów. Mocno wierzę w to, że wino i miód z Gromnika będą równie rozpoznawane w kraju, jak na przykład oscypek – stwierdził wicemarszałek Ciepiela.