Posiedzenie konwentu było okazją do omówienia bieżących spraw, aktualnych potrzeb oraz wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się lokalne samorządy.
Spotykamy się, by rozmawiać o tym, co jest ważne dla samorządów w powiecie gorlickim - również o tym, co jest trudne, o problemach. To dla nas bardzo istotne, byśmy wiedzieli, jakie obszary wymagają wsparcia i co mamy do zaplanowania w najbliższej perspektywie. Kiedy mamy wiedzę o tym, że jest zapotrzebowanie na konkretne projekty, możemy wykazać pewną elastyczność i dostosować środki w bieżącej alokacji do państwa realnych potrzeb
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono kwestii poprawy połączenia Gorlic z autostradą A4 oraz modernizacji istniejącej infrastruktury drogowej. Obecnie dojazd do autostrady jest utrudniony, a podróż w kierunku Krakowa zajmuje sporo czasu. Planowane usprawnienia, w tym budowa łącznika DW977, pozwolą znacznie skrócić przejazd i poprawić komfort podróżujących.
Jednym z kluczowych tematów obrad była również planowana obwodnica Gorlic. Podkreślono, że zabezpieczono środki w wysokości 3,5 mln zł na lata 2025–2027 na aktualizację koncepcji wraz z pozyskaniem DUS. Planowane przygotowanie przetargu przewidziane jest na I/II kwartał 2025 roku. To aktualizacja dotychczasowego projektu i jednocześnie analiza nowych możliwych wariantów przebiegu trasy.
Omówiono także rozwój infrastruktury rowerowej, w tym trasę Velo Ropa. Zakończono etap zbierania materiałów dotyczących koncepcji, a kolejnym krokiem będzie uzyskanie stosownych uchwał oraz pozyskanie gruntów pod budowę.
Dyskusja objęła również rozwój kolejnictwa i konieczność modernizacji linii kolejowych 110 i 103. Samorządowcy wnioskowali o dalsze analizy i konkretne działania w tym zakresie, aby poprawić dostępność transportową w regionie i ułatwić podróże, szczególnie studentom dojeżdżającym do większych ośrodków akademickich.
Na konwencie obecna była Katarzyna Węgrzyn-Madeja, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, która przedstawiła plany dotyczące infrastruktury drogowej w poszczególnych gminach powiatu gorlickiego, w tym: rozbudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą gminną nr 271101K (ul. Kazimierza Wielkiego) oraz drogą gminną w Bieczu (realizacja w latach 2025–2026); rozbudowę i przebudowę DW981 na skrzyżowaniu z drogą powiatową 1567K w Wilczyskach; zabezpieczenie osuwiska wraz z odbudową DW993 w Bednarce; budowę ścieżki rowerowej w Dominikowicach w ciągu DW993 na odcinku 010 km 3+360 – 4+211 oraz oświetlenie ośmiu przejść dla pieszych w miejscowościach Stróżówka, Gorlice, Ropica Górna, Zagórzany, Binarowa i Dominikowice.
Z kolei Katarzyna Antosz - Zastępca Dyrektora Departamentu Monitorowania Wdrażania FE UMWM zaprezentowała informacje o aktualnych naborach z Funduszy Europejskich. Dzięki temu samorządowcy mogli zapoznać się z dostępnymi możliwościami wsparcia i dowiedzieć się, na jakie inwestycje mogą ubiegać się o dofinansowanie.