Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Forum Regionów: Przyszłość polityki spójności UE

Samorząd
04 września 2013
W czasie trzech dni tegorocznego Forum Regionów jego uczestnicy poruszają tematy związane m.in. z lokalnym biznesem, kreowaniem marki miast i regionów, innowacyjnością i atrakcyjnością inwestycyjną czy gospodarką odpadami. O polityce spójności Unii Europejskiej po 2013 roku z uczestnikami sesji plenarnej rozmawiał wicemarszałek Roman Ciepiela, który był jej moderatorem.

W dyskusji wzięli udział  Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, Andy Churchill, dyrektor zarządzający Merseyside Network for Europe w Wielkiej Brytanii, Zoltán Cséfalvay, minister stanu Węgier, Anca Laura Ionescu, sekretarz stanu Rumunii, Krzysztof Kwiatkowski, prezes zarządu NIK i Bernard Soulage, wiceprzewodniczący ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych z Francji.

Rozpoczynając rozmowę, wicemarszałek Ciepiela podkreślał, że polityka spójności jest jedną z najważniejszych polityk Unii Europejskiej. W wieloletnim budżecie UE na lata 2014-2020 planuje się przeznaczyć na politykę spójności 376 mld euro  - około 1/3 całego budżetu. Kilkadziesiąt miliardów euro więcej niż w kończącej się obecnie perspektywie lat 2007-2013 jest ukierunkowane bardziej niż kiedykolwiek na realizację celów strategii rozwoju UE, tj. „Europa 2020”.

 - Polityka spójności nie była taka oczywista, trzeba było wielu przyjaciół polityki spójności, aby wynegocjować tak znaczny udział w budżecie w przyszłej perspektywie - mówił Roman Ciepiela. I dodał: - Ogromną rolę odegrała tu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, walcząc aby można było utrzymać takie finansowanie, które pozwoli UE intensywnie rozwijać się, a tym, którzy zmierzają do średniej europejskiej to tempo rozwoju utrzymać na wysokim poziomie. Dziękujemy za takie podejście.

Jak współpracować i jak podnosić rangę współpracy ponadregionalnej? Zależy nam, abyśmy się rozwijali na równi z naszymi sąsiadami. Czy jest szansa na szerszą współpracę z regionami europejskimi? Wreszcie czy strategia karpacka doczeka się odrębnego finansowania? Na te pytania odpowiadała minister Bieńkowska.

- Na strategię karpat odrębnych pieniędzy nie będzie w budżecie 2014-20. (...) Ale wszelkiego rodzaju współpraca zależy od tych, którzy chcą współpracować.W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce odeszliśmy od takiego podejścia bardzo konkurencyjnego do podejścia ukierunkowanego na współpracę. Przykładem tego są strategie ponadregionalne, choćby ta zakładająca współpracę Śląska i Małopolski.

Minister Bieńkowska przypomniała również o ważnej dla samorzadów decyzji rządu: - Rząd zdecydował, że wszystkie pieniądze europejskie, cały projekt europejski złożony ze srodków krajowych i unijnych, wychodzi poza limity obowiązkowego zadłużenia, ale tylko w takim przypadku, kiedy dofinansowanie jest na poziomie 60 %, nie niżej.

W kontekście współpracy karpackiej poruszono problemy komunikacyjne na linii północ - południe. Wicemarszałek Ciepiela mówił o potrzebie stworzenia połaczeń komunikacyjnych w stronę Sądecczyzny i dalej, przez Słowację na Węgry. O partnerstwie także w tym zakresie mówił Zoltán Cséfalvay, minister stanu Węgier.

Z kolei Bernard Soulage, wiceprzewodniczący ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych, odpowiadał na pytania dotyczące przyszłości polityki spójności:  na jakich fundamentach oprzeć dyskusję o przyszłej polityce regionalnej? Co po roku 2020? Mówił także o roli Komitetu Regionów i o tym, jak powinniśmy realizować polityję lobbingu regionalnego, aby możliwa była ciagła poprawa konkurencyjności gospodarki.

Minister Bieńkowska podkreślała, że to prawdopdoobnie ostatni tak duży budżet dla Polski: - W 2020 roku powinniśmy być na tyle rozwinięci i bogaci, że nie dostaniemy już pieniędzy w  takim wymiarze. Przez ostatnie lata to Poslka nadawała ton dyskusji o polityce spójności. I jesteśmy przekonani, że przekierunkowanie pieniędzy na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki to dobre rozwiązanie, które będzie przynosiło dochody budżetowi państwa.

Debatę podsumował Krzysztof Kwiatkowski, prezes zarządu NIK.

***

Forum Regionalne to nie tylko sesje i debaty. To szansa dla przedstawicieli polskich i środkowoeuropejskich samorządów do rozmów na temat zwiększenia efektywności wykorzystywania dofinansowań przyznawanych przez Unię Europejską. To także okazja do nawiązania partnerskich kontaktów.

Galeria zdjęć