- Krynickie Forum wraz z Małopolską rozwija się i staje się coraz większe i ważniejsze. Inicjatywa, która kiedyś na wyrost nazywana była "polskim Davos", dziś naprawdę znaczeniem nie odbiega bardzo od swojego szwajcarskiego pierwowzoru – powiedział w trakcie otwarcia Marszałek Nawara.
- Krynica, na czas Forum Ekonomicznego, staje się najważniejszym małopolskim miastem. Małopolska nie jest tym samym regionem, którym była podczas pierwszego krynickiego Forum. Dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej, dzięki europejskiej solidarności, która wyraża się w polityce spójności, dzięki kompetentnemu wysiłkowi samorządów naszych gmin, powiatów i województwa, a nade wszystko dzięki pracy swoich mieszkańców, znacząco rozwinęła swój potencjał. – powiedział Marszałek zachęcając, aby pobyt w Krynicy wykorzystać do odkrycia Małopolski.
Pierwszy z paneli dyskusyjnych „Regiony regionom - solidarność europejska w polityce spójności UE” poprowadził Marszałek Marek Nawara. Wśród panelistów byli: posłanka Grażyna Gęsicka, Juraj Blanár - Przewodniczący Kraju Zilinskiego (Słowacja), Bernard Valette - Wiceprzewodniczący Regionu Centrum (Francja) i Walerij Pjatak - Zastępca Przewodniczącego Lwowskiej Administracji Obwodowej (Ukraina).
Marszałek Nawara przytoczył wypowiedź Roberta Schumana z 1950 r.: „Europa nie powstanie od razu, ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność” i dodał: - Unia Europejska jest aktualnie swoistym laboratorium solidarności, gdyż wyzwania współczesnego świata nadają nowe wymiary tej wartości.
Marszałek zwrócił uwagę, że europejska polityka spójności, która stała się kluczowym instrumentem tworzącym podstawy stabilnego i trwałego wzrostu Unii Europejskiej, jest podwójnie zakorzeniona: w tradycyjnej dla Europy sferze wartości, wynikając w sposób naturalny z chrześcijańskiej zasady solidarności, oraz w twardych realiach zglobalizowanej konkurencji, czyli w sferze gospodarki w skali makro. Jako czynniki jednoczące Europę należy wymienić wspólnotę wartości i wspólny interes.
- Rozwój regionalny powinien być zatem ukierunkowany równocześnie na integrację realizacji priorytetów prorozwojowych całej Wspólnoty i wyrównywanie poziomu rozwoju zarówno w wymiarze wspólnotowym, jak i na poziomie poszczególnych państw członkowskich UE. Prawidłowa realizacja tych zadań powinna obejmować zapewnienie wszystkim regionom elementarnych warunków potrzebnych dla ich rozwoju, oraz kierunkową interwencję w celu wsparcia obszarów przewagi konkurencyjnej – podkreślił Marszałek.
Wieczorem, podczas uroczystej gali odbyło się wręczenie Nagród Forum Ekonomicznego.
Równocześnie z Forum Ekonomicznym odbywa się (w dniach 11-12 września) Forum Regionów, którego organizatorami są Województwo Małopolskie oraz Instytut Studiów Wschodnich.
(azlo)