Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

FE: Jakie wyzwania stoją przed seniorami?

Samorząd
07 września 2017
We wszystkich krajach rozwiniętych zauważalna jest tendencja do starzenia się społeczeństwa. Jednym z największych wyzwań jest mobilizowanie samych seniorów do aktywności i uczestnictwa w życiu publicznym, po tym, jak już zakończą swoją pracę zawodową. Nad tym, jak najskuteczniej aktywizować osoby starsze i włączać je w działania obywatelskie dyskutowali uczestnicy panelu: „Senior – obywatel. Aktywność seniorów w życiu publicznym w procesie zmian demograficznych”, w którym uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kozak.

W panelu, który odbył się w ostatnim dniu Forum Ekonomicznego uczestniczyli także: Barbara Imiołczyk - dyrektor Centrum Projektów Społecznych, Małgorzata Zwiercan – poseł na sejm RP, Wojciech Kaczmarczyk - dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Premiera, Janusz Marszałek - prezes Polskiej Unii Seniorów oraz Irina Filajewa – prezes Kaliningradzkiej Regionalnej Publicznej Organizacji „Centrum Odbudowy Osobowości i Społeczeństwa”. Moderatorem dyskusji była dr Anna Okońska – Walkowicz – doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Rozpoczynając dyskusję, dyr. Barbara Imiołczyk zwróciła się do samych seniorów: - To wy musicie wziąć odpowiedzialność w wasze ręce. To wy najlepiej wiecie, jakich usług i produktów potrzebujecie, aby żyło się wam wygodniej i bezpieczniej. Dlatego musicie być równorzędnym partnerem dla instytucji, przedsiębiorstw i samorządów, które je oferują. Zachęcam do tego, abyście sami wychodzili z inicjatywami, a nie czekali na to, co zrobią inni.

Temat aktywności seniorów podjął wicemarszałek Wojciech Kozak mówiąc, że w Małopolsce seniorzy mogą liczyć na różnorakie wsparcie.

W naszym województwie działają różne programy grantowe skierowane do osób dojrzałych, bo tak wolę o was mówić. Prężnie działają u nas kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, organizowane są wydarzenia, jak chociażby senioralia. Ale jest coś jeszcze. To nasz konkurs „senior roku”, który Małopolska ogłasza jako jedno z niewielu województw. A to wspaniała inicjatywa nagradzająca osoby aktywne, które po zakończeniu pracy zawodowej znalazły na siebie pomysł. To często osoby mające blisko 100 lat, a ich zapału, pogody ducha i pomysłów mogłoby pozazdrościć im zdecydowanie młodsze pokolenie

– mówił wicemarszałek Kozak. 

Nieco inny obraz polskich seniorów przedstawił przedstawiciel rządu, Wojciech Kaczmarczyk: - W Polsce, w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej czy USA, aktywność seniorów jest znacząco mniejsza. Po tym, jak osoby starsze wygaszą swoją działalność zawodową bardzo rzadko szukają dla siebie nowych wyzwań i form zaangażowania.

Budujące jest to, że coraz więcej uniwersytetów oferuje różnego rodzaju kursy i zajęcia dla seniorów zdając sobie sprawę z tego, że osoby starsze to ogromny potencjał. Powinien być on wykorzystywany przez organizacje pozarządowe i społeczności lokalne. To przede wszystkim nieocenione źródło wiedzy budowanej na podstawie długoletnich życiowych i zawodowych doświadczeń. To także umiejętności praktyczne, przydatne innym, czy też czas, który osoby starsze mogą poświęcić na pracę w organizacji pozarządowej czy społeczności lokalnej. Dlatego tak cenna jest ich aktywność np. w wolontariacie.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM