Z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestnikom ekumenicznej mszy świętej homilia księdza biskupa Antoniego Długosza z Częstochowy, bogato ilustrowana rysunkami dzieci oraz słowa: Pomnażajcie swoje talenty. Uskuteczniajcie „taniec z gwiazdami”.
Fot. Józef Augustyn
Po nabożeństwie wszystkie grupy w tradycyjnym, barwnym korowodzie podążyły na rynek, gdzie krótkimi występami na płycie rynku i wspólną fotografią festiwalowa rodzina pożegnała miasto. Wieczorem w wypełnionej po brzegi sali widowiskowo-sportowej mali górale wystąpili w koncercie finałowym - niezwykłym spotkaniu kultur całego świata.
Marszalek Leszek Zegzda i Józef Broda, fot. Józef Augustyn
- Województwo małopolskie to region przebogaty w kulturę lokalną, w swoistą różnorodność kulturową na małej przestrzeni. Od szesnastu lat, ta małopolska różnorodność spotyka się z różnorodnością z całego świata. Nie ma już chyba zakątka na tym świecie, który tutaj w Nowym Sączu się nie prezentował – mówił wicemarszałek Leszek Zegzda.
Fot. Józef Augustyn
W tegorocznej edycji Święta Dzieci Gór wystąpiły grupy Basków francuskich (ERRO BAT), Bułgarów z Dobrudży (DOBRUDJA), Włochów z Sycylii (CITTA DEI TEMPLI), Gruzinów z Tbilisi (ELEONI), Macedończyków ze Skopie (KOCO RACIN) i Ekwadorczyków ze stolicy tego kraju, San Francisco de Quito (DANZA E IDENTIDAD). Towarzyszyły im polskie grupy kamrackie z Piątkowej (PIĄTKOWIOKI), Frydmana (MALI FRYDMANIANIE), Siedlca k. Krakowa (MALI SIEDLECANIE), Wieprza k. Żywca (MALI GROJCOWIANIE), Michalczowej k. Nowego Sącza (MICHALCZOWA) oraz z Nowej Huty (MALI HAMERNICY).
Fot. Józef Augustyn
Zgodnie z nie zmienianą od lat formułą, począwszy od koncertu inauguracyjnego, dzieci z par kamrackich (zespół polski – zespół zagraniczny) wspólnie występowały, spotykały się w rodzinnych miejscowościach polskich partnerów, uczestniczyły w zawodach sportowych, wycieczkach i ogniskach. Podczas wspólnej zabawy dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych zapoznawały się z bogactwem i różnorodnością tradycji krajów i regionów, uczyły się tolerancji i szacunku wobec wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
W szesnastu edycjach Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” wystąpiło ponad osiem tysięcy dzieci z 53 krajów ze wszystkich kontynentów.
Festiwal odbywał się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary.
(jaug)