Członkowie zapoznali się z prezentacją przedstawioną przez Panią Małgorzatę Szlązak, pracownika Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie na temat inicjatyw zrealizowanych w ramach Wojewódzkiego Programu Polityki i Pomocy Społecznej wobec starości na lata 2004 – 2006. Głównym celem tego programu było ograniczenie zjawiska społecznego wykluczenia osób starszych, mieszkańców województwa małopolskiego. Program jest kierowany głównie do osób starszych, ale również do osób współpracujących z nimi oraz do mediów. Pozostałymi celami programu były:
diagnoza problemu i monitoring działań podejmowanych w województwie na rzecz osób starszych,
- efektywny system współpracy,
- nowe rozwiązania w zakresie pomocy seniorom,
- profesjonalna kadra pracowników jednostek pomocy społecznej i organizacji pozarządowych na rzecz osób starszych.
Następnie Pani Józefa Grodecka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, przedstawiła informacje dotyczące działań na rzecz seniorów w obrębie miasta Krakowa.
Jedną z form pomocy, dzięki której osoby w wieku podeszłym mogą zaspokajać niezwykle istotną potrzebę kontaktu i integracji społecznej są dzienne ośrodki wsparcia. W Krakowie do tego typu ośrodków zaliczamy: Miejski Dzienny Dom Pomocy Społecznej oraz Ośrodki Wsparcia dla Osób Starszych prowadzone przez organizacje pozarządowe. Placówki te dysponują szeroką ofertą usług oraz możliwością organizacji czasu wolnego osobom w wieku emerytalnym. Ze świadczeń oferowanych przez ośrodki korzysta łącznie ok. 1000 osób.
Inną formą pomocy są domy pomocy społecznej. Trafiają do nich jedynie te osoby, które wymagają całodobowej opieki osób drugich. Głównym zadaniem domów pomocy społecznej jest świadczenie usług bytowych, pielęgnacyjnych, opiekuńczych, wspomagających i edukacyjnych w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców. W Krakowie funkcjonuje 18 domów pomocy społecznej.
Działania realizowane przez MOPS na rzecz osób starszych obejmują w szczególności:
- zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych,
- Granty Rad Dzielnic,
- pomoc wolontaryjną,
- projekty socjalne.
Podczas posiedzenia członkowie Komisji zapoznali się także z działalnością Stowarzyszenia Akademia Pełni Życia. Jest to krakowskie stowarzyszenie działające na rzecz osób w średnim i starszym wieku. Jego celem jest poprawa jakości życia ludzi z tej grupy wiekowej poprzez jak najszerzej rozumianą edukację oraz twórcze organizowanie czasu wolnego. Szczególny nacisk położony jest na ułatwienie ludziom starszym dostępu do zdobyczy nowoczesnej techniki komputerowej oraz osiągnięć współczesnej kultury i nauki. Stałe działania Stowarzyszenia inicjowane są przez samych seniorów lub w odpowiedzi na ich potrzeby. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani, bez żadnych ograniczeń i warunków wstępnych.