Program Operacyjny „Kapitał Ludzki” został przyjęty przez Radę Ministrów 29 listopada ubiegłego roku. Obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce, który – co podkreślał na spotkaniu dyrektor WUP Andrzej Martynuska – został udoskonalony w obecnym okresie programowania: dłuższy jest czas na przygotowanie i realizację projektu, przeznaczono na niego większe pieniądze (średniorocznie trzy razy więcej), a instytucje wdrażające pozostały te same (m.in. w Małopolsce).
Projekt PO KL został skierowany do Komisji Europejskiej za pośrednictwem elektronicznego systemu ewidencji projektów i komunikacji SFC 2007 (System for Fund Management in the European Community 2007 - 2013) celem rozpoczęcia oficjalnych negocjacji. Wicemarszałek Roman Ciepiela uczestniczył kilka dni temu w Warszawie w pierwszej rundzie procesu negocjacyjnego. Kolejne będą w maju, czerwcu i – jeśli będzie taka potrzeba – w lipcu. Zgodnie jednak z regulacjami prawnymi dotyczącymi funduszy strukturalnych okres kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektów rozpoczyna się już w momencie przesłania programu do Komisji Europejskiej. Termin rozpoczęcia naboru wniosków w procedurze konkursowej będzie uzależniony od czasu trwania i zakresu zmian dokonanych w toku negocjacji.
Wicemarszałek zaapelował o społeczny ruch na rzecz promocji PO KL. – Musimy zmieniać świadomość i wdrażać nowe technologie – mówił. Na dzisiejszym spotkaniu wielu było beneficjentów programów realizowanych w poprzednim okresie finansowania (2004-2006) – m.in. Sektorowego Programu Operacyjnego „Rozwój Zasobów Ludzkich”, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (III priorytet) czy IW Equal. Aby jednak wybór był większy, a projekty stawały się lepsze – musi być konkurencja, a więc duża aktywność potencjalnych beneficjentów – mówił wicemarszałek Ciepiela. Potrzebna jest więc informacja i promocja – przekonywał.
Program będzie koncentrował wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, wdrażaniem zasady dobrego rządzenia oraz promocją zdrowia zasobów pracy.
PO KL składa się z 11 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym. 4 z tych priorytetów będą realizowane w regionie:
- rynek pracy otwarty dla wszystkich oraz integracja społeczna,
- regionalne kadry gospodarki,
- rozwój wykształcenia i kompetencji oraz
- partnerstwo na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
W ramach komponentu centralnego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.
Program Operacyjny „Kapitał Ludzki” finansowany będzie w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy EFS to ponad 9,7 mld euro, a pozostałą część stanowią środki krajowe. Małopolska na realizację programu otrzymała 553 175 460 euro.
W ramach PO KL projekty będą mogły realizować:
• instytucje rynku pracy,
• instytucje szkoleniowe,
• jednostki administracji rządowej i samorządowej,
• przedsiębiorcy,
• instytucje otoczenia biznesu,
• organizacje pozarządowe,
• instytucje systemu oświaty i szkolnictwa wyższego,
• inne podmioty.
Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem szczegółowych procedur i wytycznych, niezbędnych do rozpoczęcia procesu wdrażania programu. W szczególności przygotowywany jest Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL oraz Podręcznik Procesów PO KL, zawierające szczegółowe informacje i wytyczne dla instytucji zaangażowanych w proces absorpcji środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Program Operacyjny - Kapitał Ludzki
Zasady dokonywania wyboru projektów w ramach PO KL
