Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowano poszczególne etapy realizacji projektu, który pozwolił stworzyć kompleksowy produkt turystyczny na Pogórzu i bazuje na największych i niespotykanych w regionie atrakcjach. Składa się z kilku elementów; rezerwatu Skamieniałe Miasto, nowoczesnej ekspozycji Muzeum Przyrodniczego, Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej oraz elementów promocyjnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik multimedialnych.
- Odnowione muzeum to przykład dobrze wykorzystanych unijnych dotacji. Ciężkowice zyskały świetną atrakcję turystyczną. Gratuluję pomysłu i jego realizacji – mówił wicemarszałek Roman Ciepiela
Stanisław Sorys podkreślił, że Ciężkowice posiadają potencjał, który może stać się motorem napędowym w rozwoju turystyki.
Rozbudowa budynku Muzeum Przyrodniczego pozwoli na kilkukrotne zwiększenie liczby zwiedzających. Zastosowany wewnętrzny układ słupowy zwiększył powierzchnię wystawienniczą – powstał bowiem dwukondygnacyjny budynek o powierzchni prawie 500 m2. Muzeum składa się z sali wystawowej do ekspozycji czasowych, ekspozycji stałej z zastosowaniem nowoczesnych technik wystawienniczych oraz sali multimedialnej.
W ramach projektu zaplanowano różne działania promocyjne: prezentację multimedialną w internecie – trójwymiarowy przewodnik po regionie wraz z materiałami filmowymi, przewodniki multimedialne w formatach MP3 i MP4 po rezerwacie „Skamieniałe Miasto” .
Całkowita wartość tego projektu wynosi ponad 4,5 mln zł, z czego dotacja unijna to prawie 3,5 mln zł.