- Z przychodnią kolejową jestem związany od dziecka, ponieważ mieszkając na sąsiedniej ulicy i jako syn kolejarza w niej się leczyłem – wspominał wicemarszałek Leszek Zegzda. – Cieszę się, że właśnie w niej nastąpiły wręcz modelowe zmiany, które mogą być przykładem w służbie zdrowia.
Historię i mechanizm przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Obwód Lecznictwa Kolejowego” w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum Medyczne Batorego” przedstawili szefowie placówki.
17 grudnia 2007 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę nr XIV/175/07 w sprawie przystąpienia do przekształceń organizacyjno-prawnych i własnościowych wojewódzkich samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej. Uchwała miała charakter intencyjny i wskazywała 7 zakładów opieki zdrowotnej (dla których Województwo Małopolskie jest organem tworzącym), w tym SPZOZ „Obwód Lecznictwa Kolejowego” w Nowym Sączu, które mogą przystąpić do przekształceń.
„(…) forma prawna samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (przyjęta przez ustawę o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku) nie zapewnia racjonalnego i kompleksowego rozwiązania problemów związanych z ich funkcjonowaniem” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.
Na spotkaniu w dniu 17 listopada 2008 r. wicemarszałka województwa małopolskiego Leszka Zegzdy i członka zarządu Wojciecha Kozaka z dyrekcją SPZOZ „OLK”, Radą Społeczną Zakładu oraz przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych ustalono, że do spółki pracowniczej mogą przystąpić wyłącznie pracownicy, związani z Zakładem stosunkiem pracy (umową o pracę). W efekcie, po przyjęciu projektu umowy spółki przez pracowników i zakładowe organizacje związkowe, w dniu 29 stycznia 2009 roku, w obecności notariusza, podpisano umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której przystąpiło 78 pracowników SPZOZ „OLK” (100% załogi). Spółka przyjęła nazwę: „Centrum Medyczne „Batorego” sp. z o.o.
Po spełnieniu ustawowych warunków prawa handlowego, 22 maja 2009 roku, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Środmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu spółki do Rejestru Przedsiębiorców.
Tak zorganizowana spółka podjęła współpracę z Departamentem Skarbu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w celu przygotowania projektu uchwały likwidującej publiczny zakład opieki zdrowotnej. Uchwała ta miała określić warunki przekazania sprzętu i majątku ruchomego SPZOZ „OLK” dla potrzeb nowoutworzonego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz warunki umowy dzierżawy nieruchomości (budynków przychodni, które są własnością Województwa Małopolskiego).
Władze spółki, chcąc zagwarantować, że są w stanie podołać nowym obowiązkom, przygotowały i przedstawiły w Urzędzie Marszałkowskim biznes plan na okres 5 lat oraz wiele analiz organizacyjno-ekonomicznych. Na ich podstawie, zespół d/s przekształceń przy Departamencie Skarbu Urzędu Marszałkowskiego przygotował projekt uchwały likwidacyjnej. Pozytywne zaopiniowanie projektu przez Radę Miasta Nowego Sącza, Radę Powiatu Nowosądeckiego, zakładowe organizacje związkowe przy SPZOZ „OLK”, Małopolski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz służby Wojewody Małopolskiego pozwoliły na podjęcie uchwały przez Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 30 sierpnia 2010 r.
20 tys. pacjentów byłego SPZOZ „OLK” będzie nadal bezpłatnie leczyć się u tych samych lekarzy, których sobie wybrali.
- To nieprawda, że pacjenci będą musieli płacić za usługi – zapewniał dyrektor Ryszard Patyk. – Do naszych podopiecznych wysłaliśmy listy z zapewnieniem, że przekształcenie zakładu publicznego w niepubliczny dla nich oznacza tylko zmianę szyldu, a świadczenia zdrowotne będą nadal udzielane bezpłatne w takim samym zakresie i na identycznych zasadach, zgodnie z kontraktem podpisanym z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zdaniem uczestników konferencji, proces przekształcenia można uznać za modelowy. Zdecydowała o tym doskonała współpraca pomiędzy dyrekcją zakładu, zarządem spółki i Departamentem Skarbu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
(jaug)