W latach 1940-1941 Sowieci przymusowo wywieźli w głąb ZSRR wielu obywateli Rzeczypospolitej. Naszym obowiązkiem jest walka o prawdę i pamięć o skazanych na zesłanie głównie dlatego, że walczyli o wolną i niepodległą Polskę, za to, że byli Polakami. Dzisiaj są dla nas wzorem patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny
- mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą Zesłańców Sybiru przez przedstawicieli rodzin Sybiraków oraz przybyłe delegacje. W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego hołd przymusowo wywiezionym do ZSRR Polakom oddał wicemarszałek Ryszard Pagacz.
W latach 1940-1941 sowieci przeprowadzili cztery masowe deportacje obywateli polskich. Przymusowe wywózki dotknęły przede wszystkim rodzin osób przetrzymywanych w obozach jenieckich oraz więzionych i aresztowanych oraz tzw. bieżeńców, czyli uciekinierów spod okupacji niemieckiej. Wśród wywiezionych byli też członkowie konspiracji i ich bliscy, rodziny osób rozstrzelanych, aresztowanych za „działalność kontrrewolucyjną”, a także ukrywających się lub zbiegłych pod okupację niemiecką.
Organizatorami wydarzenia byli: Wojewoda Małopolski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UKEN w Krakowie.
Więcej informacji o deportacjach Polaków TUTAJ i TUTAJ.