- Świętujemy wydarzenia, które odcisnęły swoje niezatarte znamię w historii Ziemi Sądeckiej i Nowego Sącza, a w szerszym wymiarze ukształtowały Małopolskę i w efekcie przyniosły odzyskanie niepodległości – podkreślał radny województwa, obecny prezes TG „Sokół” w Nowym Sączu, Leszek Zegzda, przybliżając zgromadzonym dzieje organizacji.
Z życzeniami i upominkami dla dostojnego jubilata pospieszyli m.in.: prezydent Ryszard Nowak (przekazał Towarzystwu oprawioną kopię aktu lokacji Nowego Sącza), członek Zarządu Powiatu Ryszard Paradowski (wręczył w imieniu starosty Złote Jabłko Sądeckie) i Jerzy Wituszyński (ofiarował obraz z widokiem Nowego Sącza).
W imieniu samorządu województwa i Małopolan gratulacje składał wicemarszałek Roman Ciepiela, który wręczył Leszkowi Zegździe Medal „Polonia Minor”.
- Medal „Polonia Minor” przyznany jest za wybitne zasługi w działaniach na rzecz Małopolski dla osób i instytucji – zaznaczył przedstawiciel władz regionalnych. - To wyróżnienie jest dowodem wdzięczności za to wszystko, co robicie dla naszej wspólnej pamięci, dla podtrzymania tradycji i dla tego, co wszyscy odczuwamy myśląc o Towarzystwach Gimnastycznych „Sokół”. To wyraz szacunku i naszego podziękowania.
Nawiązując do historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wicemarszałek Roman Ciepiela mówił: - Sport był wytrychem, był kluczem, żeby się zbierać, żeby się organizować, bo najważniejszy był patriotyzm i wspólne myślenie o Polsce. Tężyzna fizyczna była potrzebna, aby zbrojnym ramieniem wywalczyć sobie w przyszłości wolność. Wiedzieli hitlerowcy i komuniści czego się bać - tej idei, tej determinacji, tej chęci myślenia pozytywnie o Polsce. Należy w związku z tym podziękować wszystkim znanym z imienia i nazwiska założycielom sądeckiego „Sokoła”, i tym, którzy tą tradycję przejęli, utrwalili i tak pięknie ją rozwijają – dodał przedstawiciel samorządu województwa.
Jubileusz 125-lecia działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu uświetnił występ artystów krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, po którym odsłonięto tablice pamiątkowe ku czci Zofii Flisówny i Ireny Styczyńskiej – zasłużonych dla miasta, honorowych prezesów TG „Sokół”.
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało 7 lutego 1867 roku we Lwowie i było jedną z najstarszych polskich organizacji o charakterze społecznym. Choć jego nazwa wskazywała na dbałość o rozwój tężyzny fizycznej, to jednak założycielom i członkom Towarzystwa chodziło również o zgromadzenie osób, które byłyby zdolne zarówno do walki o niepodległość, jak i pracy na rzecz odrodzenia wolnego państwa. W Nowym Sączu „Sokół” rozpoczął działalność 25 maja 1887 r., a jego założycielami było grono najwybitniejszych i najbardziej światłych obywateli miasta. W 1892 roku siedzibą „Sokoła” został nowo wybudowany (z okazji 600-lecia Nowego Sącza) budynek przy ulicy Długosza. Znalazły się w nim pomieszczenia sportowe, sale do zebrań, biblioteka i czytelnia. W czasie II wojny światowej obowiązywał zakaz działalności wszelkich stowarzyszeń, a po niej Towarzystwo zostało zdelegalizowane przez komunistyczne władze. Organizacja odrodziła się dopiero we wrześniu 1993 roku, dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Antoniego Malczaka, który zainteresował się historią tej organizacji, odszukał dawnych członków i z ich udziałem doprowadził do reaktywacji działalności Towarzystwa.