Spotkanie otworzyła międzynarodowa konferencja „Lokalne społeczności wobec zmian demograficznych. Wyzwania dla polityki zdrowotnej i społecznej”, podczas której partnerzy projektu oraz przedstawiciele gmin i powiatów Małopolski wymieniali się doświadczeniem i prezentowali dobre praktyki. Konferencja była też okazją do zaprezentowania przedstawicielom gmin i powiatów Małopolski działań podejmowanych w ramach projektu ADAPT2DC. Klaus Bongartz, przedstawiciel partnera wiodącego projektu ADAPT2DC przedstawił założenia projektu w świetle Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Konferencję zakończyła debata z udziałem ekspertów i praktyków związanych z organizacją opieki zdrowotnej i społecznej. Paneliści próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób powiaty i gminy powinny kształtować swoją politykę zdrowotną i społeczną, żeby optymalnie przygotować się do skutków zmian demograficznych.
12 czerwca partnerzy projektu ADAPT2DC odwiedzili Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów w Nowej Hucie, które działa w strukturze Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Dyrektor Domu Pomocy Antoni Wiatr przedstawił gościom krótką historię placówki oraz profil prowadzonej działalności. Centrum, które obecnie świadczy usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne dla seniorów, działa w budynku, w którym dawniej znajdowała się stołówka dla młodzieży szkolnej. To udane przekształcenie funkcji budynku zostało dostrzeżone przez ekspertów i znalazło się w katalogu dobrych praktyk projektu ADAPT2DC.
13 czerwca partnerzy projektu ADAPT2DC spotkali się z władzami powiatu miechowskiego, w którym skutki zmian demograficznych są bardzo widoczne. Po prezentacjach dotyczących organizacji opieki zdrowotnej i społecznej w powiecie, goście odwiedzili pobliski Dom Opieki Społecznej.
Relacje filmowe
- Czwarte spotkanie partnerów projektu ADAPT2DC
- Lokalne społeczności wobec zmian demograficznych - konferencja i wizyty studyjne projektu ADAPT2DC