– Zarząd Województwa Małopolskiego bardzo popiera realizację tej wspólnie wypracowanej koncepcji. Będzie się to wiązało również z sukcesywnym zabezpieczeniem środków finansowych dla realizacji poszczególnych zadań – zapowiedział wicemarszałek Stanisław Sorys.
Przypomnijmy, prace nad projektem dwóch regionów – Bawarii i Małopolski –rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. Przedstawiciele mieszkańców Strzelec Wielkich pracowali w 3 zespołach roboczych, zajmujących się: odnową wsi, kształtowaniem środowiska i kwestią urządzeń rolnych. Prace były nadzorowane przez ekspertów z Bawarii przy udziale pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego, Urzędu Marszałkowskiego i Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych.
Wypracowane w ten sposób wnioski zostały zapisane w koncepcji jako konkretne zadania. Zgodnie z tymi ustaleniami, w pierwszej kolejności należy dokonać scalenia i wymiany gruntów w Strzelcach Wielkich. Wymaga to także odtworzenie potoku Młynówka, budowy dróg dojazdowych do działek rolnych oraz ścieżek rowerowych.
– Problemem do rozwiązania jest także brak dróg dojazdowych do gruntów, co wpływa na zwiększenie się obszaru nieużytków – nawet tam, gdzie są naprawdę dobre gleby – podkreślali eksperci w czasie piątkowego spotkania.
Podsumowując prace nad projektem, autorzy koncepcji szczególną uwagę zwracali na konieczność zachowania unikatowych cech krajobrazu i starego budownictwa.
– Najważniejszym celem odnowy, który został zapisany w koncepcji, jest poprawa warunków życia mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że upiększenie i uporządkowanie najbliższej okoli sprawi, że mieszkańcy poczują dumę, a być może też chętniej będą kultywować lokalne tradycje – podkreślali eksperci, dodając, że w koncepcji zapisano też szereg zadań inwestycyjnych, takich jak: ścieżki rowerowe, rozbudowa szkoły i budowa sali gimnastycznej, renowacja parku dworskiego, otoczenie kościoła, cmentarza.
(Biuro prasowe/bher, pkorb)