Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Samorządy coraz sprawniejsze

Rozwój regionalny
20 lipca 2006
Po raz kolejny „Rzeczpospolita” wybrała najlepsze miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Wśród tych ostatnich prym wiedzie Małopolska – w pierwszej dziesiątce znalazły się tam cztery gminy z naszego województwa  – Mszana Dolna, Dębno, Gorlice i Limanowa.
Bardzo dobrze wypadł również Kraków – w rankingu miast na prawach powiatu zajął drugie miejsce – zaraz po śląskim Rybniku. – W wartościach bezwzględnych najwięcej na inwestycje wydały metropolie: Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice. – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Kraków należy też do czołówki miast w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich.
W tym samym rankingu 25 miast znalazł się ponadto Nowy Sącz.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" pokazuje, które powiaty i gminy dbają o finanse, podnoszą jakość życia swoich mieszkańców i dobrze współpracują z lokalnymi organizacjami. Przygotowano go, podobnie jak w ubiegłym roku, po wnikliwym przestudiowaniu finansów wszystkich samorządów.

Z rankingu wynika, że Małopolska jest czwartym, po Śląskim, Dolnośląskim i Zachodnio-pomorskim, beneficjentem funduszy unijnych. Doceniona też została w naszym regionie możliwość załatwiania spraw urzędowych przez Internet – temu służy Cyfrowy Urząd działający w portalu Wrota Małopolski. Silne okazały się gminy – np. Wierzchosławice znalazły się na pierwszym miejscu wśród gmin wiejskich, które pozyskały najwięcej środków w UE na jednego mieszkańca.

W pierwszej „pięćdziesiątce” gmin miejskich i miejsko-wiejskich uplasowało się 9 gmin z Małopolski – Krynica Zdrój, Andrychów, Gorlice, Ryglice, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Targ, Brzesko, Sułkowice i Krzeszowice. – W samorządowej hierarchii to gminy okazały się największym beneficjentem pomocy z Brukseli – 83 proc. środków, które trafiły do regionów, wykorzystały właśnie one – czytamy w „Rzeczpospolitej”. – Pierwsze dwa lata członkostwa w UE to dla gmin praca nad podstawami – inwestowaniem w infrastrukturę – budową dróg, oczyszczalni, sieci kanalizacyjnych, doprowadzaniu Internetu do mieszkańców.
Również wśród 50 najlepszych gmin wiejskich, znalazło się 9 z Małopolski – oprócz czterech z pierwszej „dziesiątki” - także Jabłonka, Zielonki, Wierzchosławice, Zabierzów i Lanckorona.

Z rankingu wynika przede wszystkim jedno – władza centralna powinna ułatwiać samorządom te działania, które przyczyniają się do rozwoju – przede wszystkim pozyskiwanie środków europejskich. Bez czytelnych i przejrzystych kryteriów i prostych procedur samorządom ciężej jest się rozwijać. Oprócz gmin aktywnych – ostrzega dalej „Rzeczpospolita” - są i takie, jak Radgoszcz i Kozłów w Małopolsce, które nie występowały ani o pieniądze z kontraktu wojewódzkiego, ani o fundusze unijne.

- Nie tylko samorządy, ale także cała Polska powinna postawić na to, co UE docenia, czyli innowacyjność, transfer technologii, a zatem to wszystko, co wpływa na to, że gospodarka staje się bardziej innowacyjna – podsumowała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Danuta Hubner, komisarz UE ds. polityki regionalnej.