Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie!

Rozwój regionalny
16 września 2022
Marki Tatrzańskie rozdane! W czwartkowej gali w Zakopanem uczestniczyli Witold Kozłowski, marszałek Małopolski oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Jan Piczura.

Marka Tatrzańska to lokalny certyfikat jakości, ustanowiony przez Radę Powiatu Tatrzańskiego. Ma przyczyniać się do gwarantowania najwyższej jakości usług i produktów oferowanych nabywcom, obronić ich przed podróbkami oraz podnosić prestiż i wizerunek nagrodzonych. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artykuły spożywcze, wyroby i produkty rękodzielnicze oraz baza gastronomiczna, handlowa, noclegowa oraz usługowa na terenie powiatu tatrzańskiego.

Jestem pod wpływem refleksji jak nieprawdopodobnie bogate jest to nasze życie na Podhalu. Jak fantastyczni są ludzie. Jaki to jest nieprawdopodobny potencjał, który wszyscy musimy bardzo mądrze zaprezentować. A jak do tego dołożymy jeszcze folklor, to nieprawdopodobne dziedzictwo, które jest obok nas, bo Podhale jest tak bardzo nasycone różnymi formami kultury ludowej. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie!

- podkreślił marszałek województwa.

Specjalne Jury co roku ocenia zgłoszone propozycje w kilku kategoriach i podejmuje decyzje, jaki produkt, czy usługa zasługuje na certyfikat, potwierdzający najwyższą jakość. Wśród laureatów, jak co roku, dużo jest karczm i restauracji ze swoimi kuchennymi specjalnościami nawiązującymi do regionu. Ale są przede wszystkim artyści i rzemieślnicy, wyrabiający produkty regionalne – jak np. stroje góralskie, produkty kuźni artystycznej czy lutnictwo. Niezależnie od tego znak jakości przyznawany jest również pensjonatom i hotelom, których oferta wyróżnia się znacząco, jest związana z Podhalem i co ważne, jakość świadczonych usług jest na najwyższym poziomie.

 

Bardzo ujął mnie fakt, że zarówno nominowani jak i laureaci wkładają w swoje zajęcia serce. Można tylko pozazdrościć takiej fascynacji tym, czym się człowiek zajmuje. To tylko dziękować Panu Bogu za dar talentu i za taką sposobność, że można je wykorzystać również na utrzymanie najbliższych. Jest to przepiękne. Bardzo dziękuję Panie Starosto, że był Pan tak uprzejmy i zaprosił mnie dzisiaj na to wydarzenie, dlatego nie czujcie się Państwo w sposób szczególny wyróżnieni obecnością marszałka, bo to ja się czuje wyróżniony, że jestem wśród Was

- dodał Witold Kozłowski oraz pogratulował wszystkim uczestnikom i nagrodzonym w tegorocznej edycji Marki Tatrzańskiej.

Turystów odwiedzających tłumnie Podhale i Małopolskę od lat przyciąga tutaj autentyczny regionalizm.  Stąd jednym z priorytetów Władz Samorządowych Województwa Małopolskiego jest właśnie szeroko rozumiana kultura. I wspieranie wszelkich inicjatyw, które promują nie  tylko najwyższą jakość usług ale i cenne, unikalne produkty regionalne. A z tego właśnie słynie Skalne Podhale, gdzie kultura i tradycja góralska jest nieprzerwanie żywa i autentyczna. A sam certyfikat „Marka Tatrzańska” cieszy się z każdym rokiem coraz większą popularnością i zgłaszanych jest coraz więcej wniosków.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM, PB