Konferencja inaugurująca projektu MSIM odbyła się 18 listopada w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W panelu dyskusyjnym „Doświadczenia z realizacji projektów z zakresu e-zdrowia w Polsce oraz plany dotyczące rozwoju systemów medycznych” brała udział Maria Wojtacha – Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji Strategicznych odpowiedzialnego za kontynuację realizacji projektu. Docelowo MSIM obejmie kolejne samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej w Małopolsce oraz część placówek niepublicznych.
Uruchomienie systemu MSIM w trzech wojewódzkich jednostkach: Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o. o. kosztowało ponad 7,6 mln zł.
– Małopolski System Informacji Medycznej jest nowoczesną platformą, dzięki której będzie możliwe udostępnienie elektronicznych usług medycznych w województwie, a placówki zdrowia objęte system będą mogły w szybki i bezpiecznych sposób wymieniać się danymi – wyjaśnił Marszałek Jacek Krupa.
Elektroniczne usługi dostępne w ramach MSIM to:
• Wymiana oraz udostępnienie dokumentacji medycznej pomiędzy jednostkami
• Wyszukiwanie dokumentacji medycznej pacjenta
• Elektroniczna rejestracja pacjentów (e-Rejestracja)
• Udostępnienie portalu informacyjnego e-Zdrowie
Szpitale objęte MSIM będą mogły w bezpieczny sposób przesyłać sobie dane o chorych, co ułatwi diagnozę i dalsze leczenie. To również spora oszczędność czasu i pieniędzy – dzięki wglądowi do wyników badań szpitale nie będą zlecać tych samych badań, które zostały wykonane w innej placówce.
Podczas konferencji podsumowano pilotażu projektu MSIM, zaprezentowano system, a także dyskutowano na temat polityki zdrowotnej w regionie i uwarunkowaniach organizacyjno-prawnych związanych z e-zdrowiem. Niezwykle cenna w kontekście dalszej rozbudowy MSIM była wymiana doświadczeń na temat realizacji projektów z zakresu zdrowia.
Kontynuacja projektu jest możliwa dzięki środkom unijnym w ramach nowego programu regionalnego. Planowana jest rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej oraz dodanie nowych funkcjonalności MSIM. Za realizację projektu w latach 2014 – 2020 odpowiedzialny jest Departament Inwestycji Strategicznych.
Wkrótce pod tym adresem będzie można uzyskać dostęp do platformy MSIM:
www.e-zdrowie.malopolska.pl